Historia i teraźniejszość - podręcznik już jest. A w nim: "żołnierze niezłomni", "ideologia gender", JPII

Jan Paweł II, "żołnierze wyklęci", nazizm, "ideologia gender", feminizm to zagadnienia, które pojawiły się w podręczniku do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość. "Czytelnik-uczeń powinien po tej lekturze zrozumieć, że życie społeczne oraz polityczne nie może być pozbawione wymiaru moralnego. Mało tego, wymiar ten jest najważniejszy" - czytamy na stronie wydawnictwa Biały Kruk, które opublikowało podręcznik do HiT.

Od 1 września w liceach oraz technikach zostanie wprowadzony nowy przedmiot historia i teraźniejszość. Na stronie wydawnictwa Biały Kruk pojawił się pierwszy podręcznik do tego przedmiotu. Jego autorem jest historyk prof. Wojciech Roszkowski. Informacje zawarte w podręczniku skupiają się na okresie od 1945 do 1979 roku. Wkrótce ma się pojawić drugi tom podręcznika, obejmujący lata 1980-2015.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

HiT Przemysława Czarnka. Licealiści będą się uczyć o żołnierzach wyklętych i Janie Pawle II

Zgodnie z rozporządzeniem Przemysława Czarnka po wakacjach licealiści będą uczyć się nowego i przedmiotu: historia i teraźniejszość. Podręcznik do niego liczy ponad 500 stron i zawiera blisko pół tysiąca ilustracji, znajduje się w nim także 39 QR-kodów, dzięki którym uczniowie będą mogli posłuchać słów m.in. Jana Pawła II, Winstona Churchilla czy Johna Kennedy’ego. 

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie, dlatego też w podręczniku zawarte zostały zagadnienia, które wcześniej uczniowie poznawali na WoS-ie. "Przekaz natury politologicznej, socjologicznej czy filozoficznej w kontekście konkretnych zdarzeń powoduje większą przyswajalność zagadnień teoretycznych. Czytelnik-uczeń powinien po tej lekturze zrozumieć, że życie społeczne oraz polityczne nie może być pozbawione wymiaru moralnego. Mało tego, wymiar ten jest najważniejszy" - czytamy na stronie wydawnictwa Biały Kruk.

Historia i teraźniejszość. W rozdziale "Ideologia i nazizm": feminizm i "ideologia gender"

Wydawca podręcznika opublikował także spis treści. Licealiści mają uczyć się m.in. o żołnierzach wyklętych, "żołnierzach niezłomnych", Janie Pawle II czy ideologiach i nazizmie.

W rozdziale "Ideologia i nazizm" czytamy, że słowo ideologia "zawsze wybrzmiewa negatywnie" oraz że  "wśród najbardziej popularnych obecnie ideologii politycznych należy scharakteryzować socjalizm, liberalizm, feminizm, ideologię gender, współczesną chadecję, czyli chrześcijańską demokrację, której nie należy jednak utożsamiać z chadecją sprzed 40 lat i więcej". Później w rozdziale omawiany jest komunizm oraz nazizm. 

 

Z kolei w czwartym rozdziale drugiej części podręcznika (obejmującym lata 1945-1953) zatytułowanym "Straty ludnościowe, migracje i przemiany gospodarcze" napisano: "dopiero teraz trwają w Polsce skomplikowane badania nad rozmiarami należytej rekompensaty za te straty, co spotyka się z gwałtownymi protestami polskojęzycznych mediów znajdujących się w rękach niemieckich właścicieli".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: