- Właśnie minął setny dzień wojny w Ukrainie. Ten marsz jest nie tylko dla osób nieheteronormatywnych, ale również dla osób uchodźczych. Pamiętajmy o tym, żeby się wspierać, pamiętajmy też o osobach uchodźczych. Nie chodzi tylko o społeczność ukraińską, ale i o wszystkie osoby uchodźcze, które w tym momencie umierają w lesie - mówił Kacper Kubiak, prezes Instytutu Równości, stowarzyszenia, które organizowało wydarzenie.
Wśród kilku tysięcy uczestników byli m.in. członkowie parlamentu, samorządu oraz komisarz UE ds. równości Helena Dalli.
Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>
- Chcemy, aby Wasze prawa były uznane. Jesteśmy dumni z tego, że możemy dziś uczcić różnorodność. Jesteśmy także dumni z tego, że wyraźnie i głośno można mówić o tym, że w społeczeństwie nie ma miejsca na dyskryminację i nienawiść. Unia Europejska wypracowała pierwszą strategię na rzecz równości osób LGBTIQ. Teraz działamy na rzecz tego, by ta strategia znalazła odzwierciedlenie w prawie każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej - mówiła unijna komisarz Helena Dalli.
- Nikt z nas nie wybiera tego, jakim się urodzi. I dlatego ci, którzy tworzą prawo, nie mogą dyskryminować nikogo. A wręcz przeciwnie: prawo powinno być stworzone w taki sposób, aby wspierać i pomagać każdej jednostce - dodała.
Honorowy patronat nad V Marszem Równości objęła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. I to właśnie przed siedzibą urzędu marszałkowskiego odsłonięto instalację - tęczowy chodnik.
- Lubuskie dołączyło do Brukseli, Paryża, Amsterdamu, Chicago, Toronto, Dallas i Reykjaviku. Świadczy o tym nasza tęczowa instalacja, która na wniosek Instytut Równości, w ramach promocji europejskiej dyrektywy równego traktowania, została odsłonięta na skwerze przed urzędem marszałkowskim - komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>