Płk Marek Gładysz nie żyje. Weteran misji w Iraku zginął w katastrofie lotniczej w Rębielicach

Płk Marek Gładysz, weteran misji w Iraku i Afganistanie, zginął w czwartek w wypadku samolotowym. Miał 59 lat. Maszyna spadła na pole w Rębielicach Królewskich (woj. śląskie). Razem z wojskowym leciała jego matka, która także zginęła.

Zgłoszenie w sprawie wypadku samolotu straż pożarna otrzymała w czwartek o godz. 18:15. Niewielki samolot rozbił się na polu w Rębielicach Królewskich w powiecie kłobuckim (woj. śląskie). Na miejsce zdarzenia wysłano pięć zastępów straży pożarnej, policję oraz ratowników medycznych. Niestety dwoje pasażerów podróżujących samolotem zmarło

Zobacz wideo Samolot rozbił się na drzewie. Dwóch pasażerów i pies uszło z życiem

Płk Marek Gładysz, weteran misji w Iraku i Afganistanie, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa

Płk Marek Gładysz leciał samolotem razem z matką. Był pułkownikiem rezerwy i byłym żołnierzem misji w Afganistanie oraz Iraku. Płk Gładysz w Fundacji Stratpoints był ekspertem w zakresie systemów teleinformatycznych oraz cyberbezpieczeństwa. Jak informuje portal stratpoints.eu podczas służby wojskowej odpowiadał za wsparcie teleinformatyczne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie taktycznym, operacyjnym oraz strategicznym. Do zadań płk. Gładysza należała m.in. eksploatacja troposferycznych linii radiowych oraz kompleksowe wsparcie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie teleinformatycznym i systemów dowodzenia.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Płk Marek Gładysz był mieszkańcem Krzepic (pow. kłobucki) oraz absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Politechniki Warszawskiej, Akademii Sztuki Wojennej oraz Narodowego Uniwersytetu Obrony w Chinach. Prywatnie był pilotem samolotów turystycznych i paralotni oraz żeglarzem. Wielokrotnie był zapraszany do programów informacyjnych jako ekspert, komentował między innymi wojnę w Ukrainie

Wypadek samolotu w Rębielicach Królewskich

O katastrofie lotniczej zawiadomił służby świadek zdarzenia, który przekazał, że do wypadku doszło kiedy samolot leciał znad lasu znajdującego się w pobliżu pola. Możliwe, że próbował podjąć próbę lądowania, a w pewnym momencie samolot zahaczył skrzydłem o ziemię - podaje portal klobucka.pl. Samolotem, którym przemieszczał się płk Marek Gładysz, była Cessna 152 z 1979 roku. Z ustaleń portalu wynika, że w ostatnich dniach samolot, którym rozbił się wojskowy, wykonał kilkanaście lotów. W dniu katastrofy płk Marek Gładysz odbył trzy loty, które w sumie trwały około dwóch godzin. 

********

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: