USA. Pentagon zapowiedział szkolenia ukraińskich żołnierzy. Nauczą się obsługi systemu HIMARS

Ukraina, w ramach pakietu pomocy wojskowej, otrzyma od Stanów Zjednoczonych m.in. systemy artylerii rakietowej HIMARS. Pentagon zapowiedział, że w pierwszej transzy będą to cztery systemy HIMARS. Jego obsługi mają się nauczyć ukraińscy żołnierze podczas trzytygodniowego szkolenia.

Prezydent Joe Biden uruchomił 11. pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 milionów dolarów. W jego skład wchodzą między innymi systemy artylerii rakietowej HIMARS.

Zobacz wideo Amerykańscy żołnierze przenoszą transportery opancerzone M113 na ciężarówki w ramach pomocy wojskowej Ukrainie

Pentagon: Szkolenie ukraińskich żołnierzy do obsługi systemów HIMARS zajmie trzy tygodnie

Amerykańscy instruktorzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy, jak obsługiwać systemy artylerii rakietowej HIMARS. Jak przekazał w środę wiceszef Pentagonu ds. politycznych Colin Kahl, szkolenie ukraińskich żołnierzy zajmie około trzech tygodni. Powiedział również, że wkrótce zostanie wysłana do Ukrainy pierwsza transza, czyli cztery systemy HIMARS - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Pentagonu

W skład ogłoszonego przez Joego Bidena pakietu pomocowego wchodzą systemy artylerii rakietowej wysokiej mobilności M142 HIMARS. Wraz z dostarczoną przez USA amunicją pozwalają one na precyzyjne uderzenia w cele w odległości do 80 km. Ukraina otrzyma również od Stanów Zjednoczonych 1000 rakiet Javelin, 6000 sztuk broni przeciwpancernej, 15000 pocisków artyleryjskich 155 mm, 4 śmigłowce Mi-17, 7 systemów radarowych, 15 pojazdów taktycznych oraz części zamienne. Obecnie zatwierdzony pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy jest już jedenastym.

Ukraiński żołnierz (zdjęcie ilustracyjne) Ukraińcy złapali Rosjan w zasadzkę. "Rosyjskie dowództwo jest w szoku"

Wołodymyr Zełenski podziękował Joemu Bidenowi za obietnicę dostarczenia systemów HIMARS

W cowieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował amerykańskiemu przywódcy Joemu Bidenowi za zapowiedź dostarczenia systemów HIMARS. Podkreślił, że uzbrojenie, które jego armia otrzyma od Stanów Zjednoczonych, pomoże ocalić życie ludzi i chronić ukraińską ziemię. Dodał, że Ukraina oczekuje również wiadomości o dostawach broni od innych partnerów. - Dzisiaj otrzymaliśmy nowy pakiet pomocy obronnej ze Szwecji, jestem bardzo wdzięczny szwedzkim władzom - powiedział Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że ukraińskie władze pracują nad tym, aby podaż nowoczesnych systemów umożliwiających walkę była znacznie wyższa.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl

W ostatnim czasie Polska dostarczyła Ukrainie 18 armatohaubic Krab polskiej produkcji. W ślad za tą darowizną poszedł kontrakt na dostawy dodatkowych ponad 50 wozów i nieokreślonej liczby sprzętu towarzyszącego. By przyspieszyć dostawy, producent - Huta Stalowa Wola - prawdopodobnie wykorzysta gotowe podwozia sprowadzone z Korei Południowej.

Władimir Putin Putin zdymisjonował 5 generałów i pułkownika. Powód? Brak sukcesów na froncie

*****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: