W Orłowie nie przeprowadzono jeszcze podobnej operacji na tak wielką skalę. Aby plaża zachęcała turystów do wypoczynku, była szeroka i czysta, przewidziano zabieg refulacji. Polega on na transporcie piasku we wskazane miejsce specjalnym rurociągiem. Przy pomocy wody będzie on przepychany na plażę. Najpierw na plaży pojawi się błoto, następnie woda spłynie, a piasek zostanie.
- Do odbudowania mamy kilometrowy fragment plaży, od orłowskiego molo do Sceny Letniej Teatru Miejskiego. Zapewne będzie tak, że na czas zasilania plaży, dany jej fragment będzie zamknięty. Robimy to w porozumieniu z Urzędem Miasta i zaczniemy od fragmentu plaży, gdzie ustawiona jest scena teatralna - przekazała Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego, cytowana przez portal trojmiasto.pl.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Magdalena Kierzkowska poinformowała, że wykonawca kompletuje obecnie sprzęt, który pojawi się na plaży. - Następnie zostanie ściągnięta rura morska, do której wpinać się będzie pogłębiarka i z pewnej odległości od brzegu piasek będzie transportowany na plażę. Samo pompowanie piasku rozpocznie się w ciągu tygodnia. Będzie to największa refulacja w historii Orłowa. Wzmocnimy brzeg 250 tys. metrów sześciennych piasku - podaje Kierzkowska cytowana przez trojmiasto.pl.
Zabieg refulacji jest regularnie przeprowadzany w różnych częściach wybrzeża, szczególnie po sztormach. W Gdyni Orłowie zniknęła w wyniku sztormów niemal cała plaża, jednak Urząd Morski podjął decyzję, aby prace z przywróceniem piasku zostały wykonane w większej skali, aby plaża była szersza i czystsza.
- Co roku w ramach wieloletniego programu ochrony brzegów morskich prowadzimy działania naprawcze i profilaktyczne w zakresie ochrony brzegu morskiego. Regularnie zasilany jest na przykład Półwysep Helski, prace trwają też w Ustce - skomentowała przeprowadzane prace Kierzkowska.
Refulacji plaż towarzyszą również prace zw. z utrzymaniem właściwej głębokości oraz szerokości torów wodnych. Pogłębiarki wydobywają piasek z dna, a następnie wzmacniają nim brzeg. - W tym roku takim dużym projektem jest modernizacja układu falochronów w Porcie Północnym w Gdańsku. W jego ramach będziemy mieli do dyspozycji ponad 2 mln metrów sześciennych piasku nadającego się właśnie do budowania brzegu morskiego. Nie marnujemy tego - komentuje rzeczniczka Urzędu Morskiego.
Zaplanowana modernizacja plaży w Gdyni Orłowie zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Pierwszy z nich zostanie wykonany do końca czerwca, a kolejny rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia oraz we wrześniu. Koszt prac wyniesie ok. 4,5 mln zł.