Ilu małych Ukraińców urodziło się w polskich szpitalach? Ministerstwo Zdrowia podaje dane

Uchodźcy z Ukrainy, którzy są przyjmowani do polskich szpitali, to najczęściej pacjenci chorzy na nowotwory i kobiety w ciąży. W Polsce od rozpoczęcia wojny urodziło się 2,5 tys Ukraińców. - Kolejnych 200 kobiet czeka na rozwiązanie - podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wśród uchodźców przyjeżdżających do Polski od początku inwazji Rosji na Ukrainę liczną grupą są chorzy oraz osoby wymagające opieki szpitalnej. O ich sytuacji mówił w Radiu Plus wiceszef resortu zdrowia.

- W pierwszym okresie konfliktu przyjechały, bo nie mogły u siebie kontynuować terapii. Drugą [...] grupą są młode kobiety, które są w ciąży albo już urodziły. Ponad 200 kobiet jest teraz w naszych szpitalach i czeka na rozwiązanie. Urodziło się już prawie dwa i pół tysiąca młodych Ukraińców - przekazał Waldemar Kraska.

Zobacz wideo "Proszę, nie zapominajcie o nas". Dramatyczny apel Ukrainki z Czernichowa

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

W wywiadzie dla TVP1 Waldemar Kraska przekazał, że obecnie w polskich szpitalach jest leczonych 1500 osób narodowości ukraińskiej. Zapewnił, że ukraińscy pacjenci nie sprawiają żadnego problemu dla naszego systemu ochrony zdrowia. Jak mówił wcześniej w Radiu Plus "w sytuacji, w jakiej się znaleźli obywatele Ukrainy, musimy im pomóc". Według wiceministra, do polskich szpitali najczęściej trafiają pacjenci z chorobami nowotworowymi. 

Wiceminister zdrowia dodał, że rząd "ciągle apeluje do Komisji Europejskiej", by pomogła Polsce w związku z ponoszonymi kosztami.

Kraska: Rząd będzie zachęcał do szczepień na COVID-19

W wywiadzie pojawiły się również pytania o epidemię koronawirusa i dalsze działania ministerstwa zdrowia związane ze szczepieniami. Waldemar Kraska zapowiedział, że w sierpniu rozpocznie się kolejna akcja zachęcająca Polaków do zaszczepienia się przeciwko COVID-19

- Ta odporność po każdej szczepionce spada. Dlatego chcemy ruszyć z kampanią przypominającą o szczepieniach, szczególnie dla osób, które jeszcze nie są zaszczepione. Optymalnym miesiącem na przyjęcie szczepienia będzie sierpień. Ukierunkujemy się na osoby starsze, powyżej 80. roku życia. Chcemy powrócić do tego, bo myślę, że trochę zapomnieliśmy o tych szczepieniach - wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Więcej o: