Kumulacja roczników w szkołach średnich. Trudno będzie dostać się do liceum. Jedno z miast podało dane

W tym roku ósmoklasiści muszą zmierzyć się z kumulacją roczników podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Szczególne trudności mogą mieć uczniowie, którzy chcą kontynuować naukę w liceach.

Dane przekazane przez jedno z największych miast w Polsce pokazuje, że uczniowie będą mieć problem z kontynuowaniem nauki w liceum ogólnokształcącym. Jest to związane z obniżeniem wieku obowiązkowej edukacji w trakcie rządów PO-PSL w 2014 r. Wtedy do szkół trafiły dzieci, które zostały urodzone w 2007 roku oraz te, które urodziły się od stycznia do czerwca 2008 r.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego?

Kumulacja roczników. Skąd ten problem?

Problem z ilością uczniów w szkołach średnich pojawił się, ponieważ pierwszaki, które rozpoczęły naukę w szkole w 2014 roku, kontynuują teraz edukację w szkole średniej. Miała na to wpływ także likwidacja gimnazjów. W efekcie tego, w ogólniakach, które teraz trwają cztery lata, swoją naukę będzie kontynuowało dokładnie 4,5 rocznika licealistów.

W tym roku kuratorzy oświaty wyznaczyli dwa terminy nadsyłania zgłoszeń (niestety nie ma ogólnopolskiego terminu na wysyłanie dokumentów). Uczniowie z Warszawy mają czas na wybór szkoły do 20 czerwca, natomiast w Łodzi uczniowie musieli wybrać szkołę do 17 maja. Dzięki temu władze miasta podsumowały to, jakich wyborów dokonali uczniowie.

Egzamin ósmoklasisty (zdjęcie ilustracyjne)Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy się odbędzie? Kiedy wyniki?

Kumulacja roczników. Nie każdy uczeń będzie mógł kontynuować naukę w liceum

Do szkół średnich w Łodzi zgłosiło się 7,8 tys. uczniów, natomiast władze miasta przygotowały dla młodzieży 7,5 tys. miejsc. Dla porównania w zeszłym roku na 5,6 tys. ósmoklasistów czekało 5,9 tys. miejsc. Według statystyk najwięcej ósmoklasistów decyduje się na naukę w liceach, natomiast w bieżącym naborze jest 5,2 tys. uczniów, ale w liceach czeka tylko 3,9 tys. miejsc. W zeszłym roku na 3,6 tys. kandydatów czekało 3,2 tys. miejsc.

Samorząd w Łodzi poinformował, że jest w stanie przygotować 300 dodatkowych miejsc dla łódzkich uczniów, jednak nie jest powiedziane, że większość z nich powstanie w liceach, zwłaszcza w tych najpopularniejszych. Ten, kto wybrał liceum, ale nie dostanie się do niego podczas rekrutacji, będzie zmuszony kontynuować naukę w szkole zawodowej.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydentka Łodzi przekazała, że w tym roku o jedno miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi ubiegało się 2,66 kandydata - była to ich pierwsza szkoła we wskazanym wyborze. Chętnych do kontynuacji nauki w "Trójce" jest 398 osób, natomiast miejsc jest 150. W zeszłym roku na tę samą liczbę miejsc chętnych było 266, co skutkowało wynikiem 1,75 ucznia na jedno miejsce - skomentowała bieżącą sytuację w Łodzi w rozmowie z dziennikarzem Onetu.

Egzamin ósmoklasisty (zdjęcie ilustracyjne)Egzamin ósmoklasisty 2022. Co zrobić w przypadku spóźnienia lub choroby?

Więcej o: