Tatry. Pożar schroniska na Hali Kondratowej. Ogień ugasili turyści

W Tatrach doszło do pożaru schroniska turystycznego PTTK na Hali Kondratowej. Zastępy straży pożarnej miały problem z pokonaniem górskiej drogi i dotarciem na miejsce. Ogień udało się ugasić turystom - podaje RMF FM.

"Płonie schronisko na hali Kondratowej w TatrachOgień objął poddasze budynku. Na miejsce docierają strażacy, jest problem z dojazdem z uwagi na trudny teren. Na razie nie ma informacji o osobach poszkodowanych" - poinformował we wtorek 31 maja ok. godz. 17 na Twitterze Kamil Wszołek, dziennikarz Radia Kraków. 

Dym zarejestrowały kamery monitoringu umieszczone na Kasprowym Wierchu.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Tatry. Ogień ugasili turyści

Na miejsce zostało wysłanych kilka zastępów straży z Zakopanego, z Nowego Targu oraz okolicznych miejscowości. Nie wszystkim udało się dotrzeć na miejsce pożaru. Utrudnieniem okazała się wąska i kamienista droga.

Według ustaleń reportera RMF FM Macieja Pałahickiego zapalił się fragment dachu w pobliżu komina. Ogień udało się ugasić turystom, którzy zatrzymali się w schronisku. Służby ratunkowe sprawdzają, czy istnieje jeszcze prawdopodobieństwo niebezpieczeństwa.

Schronisko turystyczne PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko turystyczne znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej. Położone jest na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu.

Obecny budynek został wzniesiony w latach 1947-1948 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie według projektu Bogdana Laszczki. 26 kwietnia 1953 schronisko zniszczyła lawina ze stoków Długiego Giewontu. Głaz o masie 30 ton wbił się w narożnik jadalni - czytamy na oficjalnej stronie placówki.

Jak podaje portal zakopane.pl, w latach 50. i 60. XX wieku w schronisku odbywały się zgrupowania reprezentantów różnych dyscyplin sportowych. Tuż obok powstała nawet skocznia, na której trenowali Stanisław Marusarz, Jan Kula, Andrzej Gąsienica Daniel i inni wybitni skoczkowie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: