Mapa kleszczy. Najwięcej zgłoszeń o skupiskach na południu Polski

Wiosna to jedna z najbardziej lubianych pór roku, jednak w tym okresie zaczyna pojawiać się w lasach oraz na polach wiele kleszczy. Sprawdź, gdzie jest ich teraz najwięcej.

Kleszcze należą do gromady pajęczaków i jest ich ponad 850 gatunków, z czego w Polsce żyje 20. Niestety najczęściej spotykamy trzy odmiany - te najbardziej niebezpieczne.  

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze w Polsce. Gdzie jest ich najwięcej?

Zgodnie z interaktywną mapą znajdującą się na stronie ciemnastronawiosny.pl, na której na bieżąco pojawiają się nowe informacje na temat lokalizacji kleszczy, w tej chwili tych pajęczaków jest w Polsce bardzo dużo. Największe skupiska kleszcze zaobserwowano w województwach: 

  • śląskim,
  • małopolskim,
  • łódzkim, 
  • mazowieckim,
  • lubelskim.

O wielu kleszczach w lasach informują również mieszkańcy Trójmiasta i okolic, Dolnego Śląska oraz Wielkopolski. Pojedyncze zgłoszenia natomiast pojawiają się we wszystkich województwach. Pajęczaki najczęściej są znajdowane przez właścicieli psów oraz kotów, którym kleszcze przyczepiają się do sierści podczas spacerów.

Nie żyje rowerzystka potrącona przez pijaną 59-latkę w Krasnymstawie Krasnystaw. Zmarła rowerzystka potrącona przez pijaną 59-latkę

Kleszcze - poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt

W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami kleszczy są:

  • Kleszcz pospolity -  znajduje się na terenie całego kraju, najczęściej w lasach liściastych i mieszanych oraz parkach.
  • Kleszcz łąkowy - najwięcej kleszczy z tego gatunku spotkamy na wschodzie Polski. Zamieszkują obrzeża jezior oraz bagniste tereny leśne.
  • Obrzeżek gołębi - znajdziemy go na strychach i poddaszach oraz w ptasich gniazdach. Żywi się krwią ptaków. 

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Kleszcze potrzebują krwi na każdym etapie rozwoju, a ich aktywność rozpoczyna się zazwyczaj już wczesną wiosną i trwa do końca jesieni. "Poszukując żywicieli, wspinają się na rośliny. Niewidoczne wiszą często na źdźbłach trawy i spodzie liści" - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zduńskiej Woli. 

'Polscy neonaziści'. Reportaż 'Superwizjera' TVN o urodzinach Adolfa Hitlera "Urodziny Hitlera" z finałem w sądzie. Uczestnicy uznani za winnych

Kleszcze najczęściej wczepiają się u ludzi w głowę, okolice uszu oraz zgięcia stawów. Stanowią poważne zagrożenia dla życia i zdrowia, razem ze swoją śliną przenoszą 130 odmian wirusów oraz kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów m.in. wirusa zapalenia opon mózgowych i krętki boreliozy.  

************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: