Kleszcze należą do gromady pajęczaków i jest ich ponad 850 gatunków, z czego w Polsce żyje 20. Niestety najczęściej spotykamy trzy odmiany - te najbardziej niebezpieczne.
Zgodnie z interaktywną mapą znajdującą się na stronie ciemnastronawiosny.pl, na której na bieżąco pojawiają się nowe informacje na temat lokalizacji kleszczy, w tej chwili tych pajęczaków jest w Polsce bardzo dużo. Największe skupiska kleszcze zaobserwowano w województwach:
O wielu kleszczach w lasach informują również mieszkańcy Trójmiasta i okolic, Dolnego Śląska oraz Wielkopolski. Pojedyncze zgłoszenia natomiast pojawiają się we wszystkich województwach. Pajęczaki najczęściej są znajdowane przez właścicieli psów oraz kotów, którym kleszcze przyczepiają się do sierści podczas spacerów.
W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami kleszczy są:
Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Kleszcze potrzebują krwi na każdym etapie rozwoju, a ich aktywność rozpoczyna się zazwyczaj już wczesną wiosną i trwa do końca jesieni. "Poszukując żywicieli, wspinają się na rośliny. Niewidoczne wiszą często na źdźbłach trawy i spodzie liści" - informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zduńskiej Woli.
Kleszcze najczęściej wczepiają się u ludzi w głowę, okolice uszu oraz zgięcia stawów. Stanowią poważne zagrożenia dla życia i zdrowia, razem ze swoją śliną przenoszą 130 odmian wirusów oraz kilkadziesiąt gatunków bakterii i mikroorganizmów m.in. wirusa zapalenia opon mózgowych i krętki boreliozy.
************
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.