- Prosimy o zaplanowanie na ten dzień załatwienie spraw poza Jastarnią albo schronienie u krewnych lub znajomych poza obszarem ewakuacji. Od naszej dyscypliny zależy czas trwania, powodzenie i bezpieczeństwo akcji, która może być przeprowadzona tylko w świetle dziennym i pod nieobecność osób postronnych w promieniu rażenia określonym zarządzeniem o ewakuacji - zaapelował burmistrz Tyberiusz Narkowicz cytowany przez portal nadmorski24.pl.
Ewakuacja dotyczy osób mieszkających przy ulicach:
Mieszkańcy tych ulic mieli opuścić strefę zagrożenia do wtorku do godziny 8. "Rzeczywiste zakończenie zagrożenia zasygnalizowane będzie komunikatem głosowym przez megafony. Mieszkańców prosimy o zabezpieczenie mieszkań i mienia na czas ewakuacji. Teren objęty ewakuacją zabezpieczany będzie przez patrole Policji" - przekazali funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Pucku.
Rzecznik prasowy 8. FOW kmdr ppor. Grzegorz Lewandowsk przekazał, że ewakuacja jest związana z pociskiem, który znajduje się tuż przy samym brzegu. - Jest to niewybuch pochodzenia radzieckiego z okresu II wojny światowej, o wadze ok. 250 kg - wyjaśnił w rozmowie z PAP Lewandowski. Dodał, że akcja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy, to wydobycie z wody niewybuchu, a drugi, przekazanie go saperom z 43. Batalionu Saperów z Rozewia i wywiezienia na poligon.
Osoby, które nie mają schronienia na czas oczyszczania terenu z niewybuchu, mogą udać się do Szkoły Podstawowej w Jastarni, ul. Stelmaszczyka 4. Wyznaczone zostały również przystanki dla osób ewakuujących się i potrzebujących transportu:
Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
"Informujemy, że w związku z planowanym podjęciem niewybuchu, po godzinie 10 w strefie zagrożenia zamknięte będą ulice do momentu odwołania" - czytamy w komunikacie policji.
*******
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.