Zawiercie. Ulica Senatorska pokryta pyłem z odlewni. "Rdzawe chodniki, dachy, okna"

Mieszkańcy Zawiercia (woj. śląskie) obawiają się o swoje zdrowie z powodu pyłu, który unosi się z odlewni. Ulica Senatorska i znajdujące się w okolicy dachy domów, okna oraz rośliny są pokryte rdzawo-czerwoną warstwą. Stowarzyszenie "Stop dla odlewni. Zatruwa ludzi" chce domagać się odszkodowania od władz firmy.
Zobacz wideo Dlaczego?

Odlewnia Żeliwa w Zawierciu produkuje żeliwne złączki. Pył, który powstaje w wyniku produkcji, unosi się poza obszar fabryki, a następnie osiada na drogach, dachach domów oraz samochodów, a także na pobliskich roślinach. Mieszkańcy Zawiercia boją się o swoje zdrowie i protestują. Baner z napisem "Stop dla odlewni. Zatruwa ludzi" pojawił się na ulicy Senatorskiej.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zawiercie. Pył z odlewni zatruwa życie mieszkańców

Łukasz Zawadzki ze Stowarzyszenia Stop dla Odlewni przekazał, że pył, który jest wytwarzany przez odlewnię, jest uporczywy dla mieszkańców. - Wnika w dachy, samochody, niszczy rośliny. Co gorsza, my tym oddychamy! Tego się nie da w żaden sposób usunąć - przekazuje portal rmf24.pl. Stowarzyszenie "Stop dla odlewni. Zatruwa ludzi" chce domagać się od spółki odszkodowania dla mieszkańców. W mediach społecznościowych są udostępniane liczne zdjęcia, obrazujące skalę zanieczyszczeń.

Zawiercie. Sprawą zajął się wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska

W Zawierciu trwają pomiary Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mieszkańcy natomiast zauważyli pracowników odlewni, którzy wymieniali filtry na kominach. Okazało się, że dzięki temu pyłu w okolicy zakładu było mniej.

Odlewnia Żeliwa w Zawierciu należy do chińskiego koncernu Meidegroup. Jego prezes Chang Cheng informował, że kwestie ochrony środowiska są dla koncernu bardzo istotne, natomiast nowy właściciel chce utrzymać produkcję, przy jednoczesnej modernizacji zakładu w Zawierciu - przekazuje portal rmf24.pl.

smog w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)Ranking Polskiego Alarmu Smogowego. Kraków już nie jest liderem

Więcej o: