Rosja odmówiła oddania ośrodka nad Zalewem Zegrzyńskim. Od lutego nie płaci czynszu

Pomimo wypowiedzenia umowy ambasada Rosji nie zgadza się na oddanie ośrodka wypoczynkowego, który wynajmuje od Lasów Państwowych. Wcześniej pojawiły się pomysły, żeby miejsce posłużyło np. do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Ale teraz konieczne będzie postępowanie cywilne. W kwietniu, po długim procesie, władze Warszawy przejęły od Rosji inną nieruchomość.
Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

"Pomimo wezwania Ambasady Federacji Rosyjskiej do wydania nieruchomości i podjęcia działań zmierzających do jej przejęcia, Ambasada Federacji Rosyjskiej odmówiła jej wydania" - poinformowało Ministerstwo Klimatu w odpowiedzi na zapytanie poselskie cytowanej przez tvnwarszawa.pl

Rosja wynajmuje teren wypoczynkowy w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim od lat 80. Ambasada stworzyła tam ośrodek wypoczynkowy. W połowie kwietnia umowa najmu z Lasami Państwowymi została rozwiązana. Lasy wezwały Rosję do oddania terenu - jednak bezskutecznie.  Ambasada od lutego nie płaci też 12 tys. zł za dzierżawę terenu. 

Wcześniej pojawiły się pomysły, by po przejęciu działki i ośrodka wykorzystać go np. do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Jednak nie wiadomo, w jakim stanie są budynki. Władze będą teraz starać się o odzyskanie działki  na drogę postępowania cywilnego.

Odzyskane "Szpiegowo"

W kwietniu Skarb Państwa przejął tzw. "Szpiegowo", czyli kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie, które przez wiele lat były dzierżawione przez Federację Rosyjską.  Władze Warszawy od dawna starał się o odzyskanie budynku. Pomimo prawomocnych wyroków sądu ambasada Rosji odmawiała przekazania budynku. W końcu budynek przejęto w asyście komornika i służb.

Kompleks "Szpiegowo" należał do Związku Radzieckiego, a później Federacji Rosyjskiej od lat 70. Osiedle opustoszało w połowie lat 70. W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie zwrotu budynku Polsce.

Wnętrze 'Szpiegowa'"Szpiegowo" już przejęte z rąk Rosjan. Trzaskowski pokazał zdjęcia

Więcej o: