Róża Podgórna. Dwie młode osoby zmarły po dachowaniu auta. Kierowca był pijany

W nocy z piątku na sobotę w powiecie łukowskim doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 21-letni kierowca stracił panowanie nad samochodem, uderzył w ogrodzenie posesji i dachował. Jak się okazało, mężczyzna był pijany. W zdarzeniu śmierć poniosła dwójka pasażerów - 21-letni mężczyzna i 18-latka.

Jak czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, do tragicznego w skutkach wypadu doszło w nocy z soboty na niedzielę w miejscowości Róża Podgórna w województwie lubelskim. Jadący drogą powiatową kierowca stracił panowanie nad kierownicą.

Zobacz wideo Niebezpieczne wypadki - w tym roku niektórym kierowcom zabrakło wyobraźni

Wypadek w Róży Podgórnej. Za kierownicą siedział pijany 21-latek

Auto zjechało z jezdni, a następnie wjechało w ogrodzenie posesji. - 21-letni kierujący samochodem na drodze powiatowej w terenie zabudowanym - w rejonie skrzyżowania - najprawdopodobniej z powodu nadmiernej prędkości stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego samochód uderzył w ogrodzenie posesji, a następnie odbił się od ogrodzenia doprowadzając do dachowania pojazdu - przekazał w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie kom. Andrzej Fijołek.

W pojeździe znajdowało się pięć osób. Było to czterech 21-latków, mieszkańców gminy Stoczek Łukowski oraz 18-letnia dziewczyna, mieszkająca w gminie Domanice w województwie mazowieckim

Na miejscu zdarzenia zginęły dwie osoby: 18-latka oraz jeden z 21-latków. Dwaj pozostali pasażerowie trafili do szpitala z obrażeniami ciała. Pod opieką lekarzy znajduje się także 21-letni kierowca, u którego badanie alkomatem wykazało, że miał w organizmie aż 2,26 promila alkoholu. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

W sprawie zabójstwa policja poszukuje trzech mężczyzn: 23-letniego Sebastiana Włodarczyka, 24-letniego Dawida Mirkowskiego i 27-letniego Łukasza Goławskiego.Warszawa. Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z poszukiwanych był skazany

Wypadki po spożyciu alkoholu - jakie kary grożą kierowcom?

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:

  • stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza;
  • stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia do przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy. 

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiar wypadków drogowych. 

Porywy wiatru - sobota 28 maja 2022Pogoda. Kiedy przestanie wiać? IMGW wydało ostrzeżenia. Pojawią się burze

Więcej o: