Pogoda. Kiedy przestanie wiać? IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia. Pojawią się też burze

W ostatnich dniach w całej Polsce odczuwane są silne porywy wiatru. Także w sobotę 28 maja synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia przed silnym wiatrem. W następnych dniach jednak pogoda ma się trochę uspokoić.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na sobotę 28 maja ostrzeżenia pierwszego stopnia, dotyczące silnych porywów wiatru. Alerty występują na obszarze 14 województw.

Zobacz wideo

Pogoda na sobotę 28 maja. IMGW ostrzega przed silnymi porywami wiatru 

Żółte ostrzeżenia obowiązują w województwach świętokrzyskim, łódzkim, mazowieckim, lubelskim oraz w większości powiatów województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

  • W województwie zachodniopomorskim alerty dotyczą powiatów kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego i Świnoujścia. 
  • W województwie lubuskim ostrzeżenie wydano dla powiatów: międzyrzeckiego, nowosolskiego, świebodzińskiego, wschowskiego, Zielonej Góry, zielonogórskiego i żagańskiego. 
  • W województwie śląskim alert obejmuje powiaty: będziński, Częstochowę, częstochowski, Dąbrowę Górniczą, gliwicki, kłobucki, lubliniecki, myszkowski, tarnogórski i zawierciański.
  • W województwie opolskim ostrzeżeniami objęte są powiaty: brzeski, kluczborski, namysłowski, oleski, Opole, opolski i strzelecki.
  • W województwie małopolskim ostrzeżenia wydano dla powiatów: olkuskiego, krakowskiego, miechowskiego, wielickiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego i dąbrowskiego oraz dla Krakowa i Tarnowa.
  • W województwie podkarpackim są to powiaty: dębicki, jarosławski, kolbuszowski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, Rzeszów, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski.

Synoptycy przewidują, że na wspomnianym obszarze wiatr będzie wiał średnio do 40 km/h, a w porywach do 80 km/h. Lokalnie możliwe są także burze. 

"Burze dziś możliwe są niemal w całym kraju. Na ogół nie będą im towarzyszyć gwałtowne zjawiska, poza pasem rozciągającym się od Podlasia i Lubelszczyzny po Wielkopolskę, gdzie głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru. Suma opadów w czasie burz nie będzie przekraczać 10-15 mm" - dodaje IMGW.

Kiedy przestanie wiać? Już w niedzielę 29 maja wiatr będzie na ogół słaby - jedynie w województwach mazowieckim, podlaskim i lubelskim porywy mogą być umiarkowane. Z prognozy zagrożeń meteorologicznych wynika, że w województwach zachodniopomorskim i pomorskim mogą obowiązywać alerty dotyczące burz. Tego dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, a w wielu regionach może spaść deszcz. W kolejnych dniach - w poniedziałek i wtorek - nie przewiduje się już żadnych ostrzeżeń. 

Przeczytaj więcej informacji z Polski na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: