Małpia ospa. Adam Niedzielski podpisał rozporządzenia. Obowiązek kwarantanny i hospitalizacji

Minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia wprowadzające działania prewencyjne związane z małpią ospą. Nowe przepisy dotyczą między innymi zgłaszania przypadków zakażenia, a także kwarantanny i hospitalizacji osób z podejrzeniem lub chorych na tę chorobę.

Zgodnie z podpisanymi przez Niedzielskiego rozporządzeniami osoby zakażone ospą małpią lub podejrzane o zakażenie będą podlegały obowiązkowej hospitalizacji.

Osoby, które miały styczność z chorym, będą objęte kwarantanną, która będzie trwała 21 dni.

Znowelizowane przepisy dotyczą także obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania małpiej ospy, a także zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W Polsce nie zanotowano dotąd przypadków ospy małpiej.

Zobacz wideo

Małpia ospa. Są rozporządzenia ministra zdrowia

Ospa małpia to odzwierzęca choroba zakaźna. "W sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może się przenosić również z człowieka na człowieka. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Poza Afryką do 24 maja potwierdzono 131 przypadków i 106 podejrzeń.

Początkowe objawy to m.in. wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, ból pleców, osłabienie. Po kilku dniach pojawia się wysypka, która utrzymuje się przez 2-4 tygodnie.

"Obecnie nie ma celowanego leczenia. Stosuje się leczenie objawowe, aktualnie dostępnymi środkami zaradczymi w razie potrzeby (zewnętrznie odkażające, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwświądowe). [...] Nie ma szczepionki przeciw ospie małpiej" - wskazuje resort.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: