Andrzej Duda żartuje z Tuska, pielęgniarek i cewników. Zachwycona publiczność zanosi się śmiechem

Andrzej Duda wziął udział w 30. Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem. Podczas swojego występu zażartował z plakatu skierowanego przed laty do Donalda Tuska. Nawiązywał on do cewnikowania przez 67-letnią pielęgniarkę. Publiczność była zachwycona żartem prezydenta - śmiała się i klaskała. Ale sytuacja w ochronie zdrowia żartem wcale nie jest.

W czwartek 26 maja prezydent Andrzej Duda uczestniczył w 30. Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" w Zakopanem. Co ciekawe, akredytacje na obrady otrzymały wyłącznie Telewizja Polska i Polskie Radio. Dziennikarze z innych mediów nie mogli uczestniczyć w zjeździe. - Chodzi o bezpieczeństwo prezydenta - tłumaczył rzecznik prasowy "Solidarności" Marek Lewandowski. 

Andrzej Duda opowiada żart o cewnikowaniu. Tłum nie szczędzi gromkich braw

Prezydent podczas czwartkowego wystąpienia opowiedział o plakacie związanym z protestami w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego, który nasunął mu się na myśl.

Zobacz wideo Andrzej Duda jest dobrym prezydentem? Pytamy Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk

- Gdy byłem w Sejmie, przypomniał mi się taki plakat skierowany do ówczesnego premiera Donalda Tuska: Panie premierze, czy chciałby pan, żeby cewnik zakładała pani 67-letnia pielęgniarka? - mówił Andrzej Duda.

Działacze "Solidarności" na słowa prezydenta zareagowali od razu - zaczęli bić mu brawa i się śmiać. - Pamiętam, że wtedy pomyślałem sobie, miałem wtedy 40 lat - chyba nie całe, cholera. Ale dzisiaj mam 50 lat i mam poważny problem, żeby nawlec sznurówki bez okularów - dodał Duda. 

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych: Sytuacja w polskim pielęgniarstwie i położnictwie jest dramatyczna

Sytuacja w ochronie zdrowia żartem jednak nie jest. Z analizy Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że zapotrzebowanie na medyków jest ogromne, a kadra przez cały czas się starzeje. W 2020 roku pracownicy ochrony zdrowia znaleźli się wśród zawodów z największym odsetkiem pracowników powyżej 50. roku życia.

"Pod tym względem sytuacja w polskim pielęgniarstwie i położnictwie jest dramatyczna. Nie dość, że liczba pielęgniarek przypadających na 1000 pacjentów jest u nas najniższa wśród krajów Unii Europejskiej, to średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi ponad 53 lata, położnych ponad 51 lat! Dlatego priorytetem jest zgodna z harmonogramem realizacja dokumentu Polityka wieloletnia państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce" - czytamy na stronie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak podaje NIPiP, około 70 tysięcy pielęgniarek i położnych wykonuje zawód, mimo że ma więcej niż 60 lat.

- Struktura wieku pielęgniarek i położnych wskazuje na brak zastępowalności pokoleń. Realizacja Polityki to jedyna gwarancja bezpieczeństwa zdrowotnego polskiego społeczeństwa oraz godziwych warunków pracy i płacy w zawodach pielęgniarki i położnej, co pozwoli przyciągnąć młode osoby do zawodu - mówi Zofia Małas, Prezes NRPiP.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: