MON chce kupić 500 wyrzutni rakiet HIMARS. Błaszczak: Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu

Kierownictwo resortu obrony planuje rozbudowę programu dla artylerii o kryptonimie Homar. Minister obrony narodowej Marusz Błaszczak poinformował, że podpisał zapytanie ofertowe (czyli Letter of Request) dotyczące pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS.

"Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu Homar" - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak, szef MON. "Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką" - podkreślił.

MON chce kupić kolejne wyrzutnie HIMARS

Pierwsza umowa na pozyskanie amerykańskich wyrzutni HIMARS w ramach programu Homar została podpisana w 2019 roku. W ramach międzyrządowego porozumienia polski resort obrony zamówił wtedy 20 wyrzutni artyleryjskiego systemu rakietowego HIMARS od amerykańskiego giganta zbrojeniowego Lockheed Martin.

Zobacz wideo Putin wepchnął Finlandię i Szwecję do NATO? Ekspertka: Rosja będzie miała dłuższą granicę do pilnowania

Umowa sprzed trzech lat przewiduje pierwsze dostawy wyrzutni w przyszłym roku. Artyleryjski system rakietowy HIMARS to nowoczesne uzbrojenie, które pozwala z dużą precyzją razić obiekty na terytorium wroga. Wykorzystywane są do tego dalekosiężne rakiety.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl.

W ramach umowy Polska zamówiła 30 pakietów po sześć pocisków GMLRS o zasięgu 70 kilometrów oraz 30 rakiet ATACMS, które są przeznaczone do niszczenia wybranych obiektów oddalonych nawet o 300 kilometrów.

Umowa z amerykańskim przemysłem od początku była przedstawiana jako element rozbudowy programu Homar, czyli wyposażania polskich jednostek artylerii w nowoczesny sprzęt do precyzyjnego zwalczania wrogich celów.

Polska chce szybszych dostaw

We wtorek Mariusz Błaszczak poinformował o podpisaniu zapytania ofertowego dotyczącego zakupu sześciu baterii systemu Patriot. - Jak najszybciej oczekujemy tego, że Wojsko Polskie otrzyma nowoczesną broń - mówił Błaszczak w Polsat News, przypominając, że Polska wystąpiła do USA o przyspieszenie terminów dostaw. 

W marcu prezydent Joe Biden w Warszawie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Poprosiłem prezydenta Bidena o przyspieszenie realizacji zamówień na sprzęt, aby wzmocnić nasze bezpieczeństwo - mówił po spotkaniu Duda.  Wyjaśniał, że jeszcze w tym roku do Polski trafić mają pierwsze zestawy systemu antyrakietowego Patriot, zestawy artylerii rakietowej HIMARS, myśliwce F-35 oraz 250 czołgów Abrams.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji ws. zatwierdzenia umowy na dostawę elementów obrony przeciwlotniczej w ramach programu 'Narew', 14.04.2022 Warszawa, al. Niepodleglosci 218, MONPolska chce kupić sześć kolejnych baterii Patriot. "Jak najszybciej"

Więcej o: