Kielce. Pędził S7 blisko 190 km/h. Przyznał, że jest "wczorajszy" i nie ma uprawnień

Policjanci grupy Speed, którzy zajmują się ściganiem piratów drogowych, zatrzymali 33-latka, który pędził S7 w Kostomłotach pod Kielcami blisko 190 km/h. Okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy i nie posiada uprawnień do jazdy samochodem.

"Policjanci z grupy Speed po raz kolejny wykazali się skutecznością, eliminując z ruchu przestępcę drogowego" - relacjonuje świętokrzyska policja. Mężczyzna stanie teraz przed sądem. Za przewinienia, których się dopuścił, grozi mu surowa kara.

Rozpędził się na drodze ekspresowej do blisko 190 km/h. Został zatrzymany przez łowców piratów drogowych

W środę 25 maja funkcjonariusze grupy Speed w nieoznakowanym pojeździe kontrolowali prędkość pojazdów. Gdy w miejscowości Kostomłoty wykonali pomiar prędkości zmierzającego w kierunku Krakowa auta, okazało się, że kierowca jechał z prędkością 187 km/h, gdy dopuszczalna prędkość wynosiła 120 km/h.

"Po zatrzymaniu do kontroli siedzący za kierownicą seata mężczyzna od razu przyznał się, że jest 'wczorajszy' i nie posiada uprawnień do kierowania" - informują funkcjonariusze świętokrzyskiej policji.  Mężczyzna tłumaczył również, że wraca od rodziny.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Okazało się również, że 33-latek ma sądowy zakaz kierowania pojazdami, który obowiązuje do 2024 roku. Po badaniu alkomatem wyszło na jaw, że ma w organizmie ponad pół promila alkoholu. Mężczyzna stanie teraz przed sądem, gdzie może czekać go surowa kara. Grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Więcej informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Stan "wskazujący na spożycie alkoholu" a stan nietrzeźwości - jaka jest różnica?

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnia się dwa stany po spożyciu alkoholu:

  • stan "wskazujący na spożycie alkoholu" - gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza;
  • stan nietrzeźwości - gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia do przekraczającego tę wartość lub gdy zawartość alkoholu w jednym dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna do pięciu tys. zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych może wynosić od pół roku do trzech lat. W przypadku zakazu trwającego powyżej roku - przed otrzymaniem zwrotu prawa jazdy osoba musi ponownie odbyć egzamin na prawo jazdy.

Łukasz GoławskiNowe informacje o poszukiwanym ws. zabójstwa na Nowym Świecie

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może natomiast orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd obligatoryjnie orzeka także zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 10 lat, a w przypadku, gdy kierujący w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek śmiertelny, zakaz może zostać nałożony dożywotnio. Dodatkowo sąd orzeka również przekazanie środków pieniężnych na rzecz organizacji społecznej lub instytucji zajmującej się pomocą ofiar wypadków drogowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: