Egzamin ósmoklasisty z matematyki odbędzie się już w środę 25 maja. O godzinie 9 uczniowie ostatniej klasy szkoły podstawowej przystąpią do drugiego z trzech testów przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Na rozwiązanie zadań będą mieli 100 minut. W przypadku ósmoklasistów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi czas pracy zostanie przedłużony o 50 minut.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Osoba przystępująca do testu z matematyki, może uzyskać maksymalnie 25 punktów, czyli o 5 punktów mniej niż w latach ubiegłych, w tym 15 punktów z zadań otwartych, a 10 z zadań otwartych. Jeszcze tego samego dnia, w środę 25 maja tuż po godz. 13, Centralna Komisja Edukacyjna opublikuje arkusze egzaminacyjne na swojej stronie internetowej.
Na oficjalne wyniki trzeba poczekać do 1 lipca 2022 roku. Uczniowie będą mogli je sprawdzić drogą elektroniczną na swoich indywidualnych kontach na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Loginem jest numer PESEL, natomiast hasło każdy absolwent powinien otrzymać wcześniej w szkole.
Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik podkreślił, że w tym roku test odbywa się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. - To będzie łatwiejsze, dostosowane do tego, co się zadziało w poprzednich dwóch latach - mówił, odwołując się tym samym do pandemii COVID-19. W przypadku matematyki wobec uczniów wymaga się m.in. sprawności rachunkowej czy znajomość danych i pojęć matematycznych. Ponadto powinni:
Uczniowie mają obowiązek posiadania długopisu lub pióra z czarnym atramentem, którym przeniosą odpowiedzi na kartę egzaminacyjną. Na test z matematyki każdy zdający powinien przynieść linijkę. Rysunki, jeżeli trzeba je wykonać, wykonuje się długopisem, a nie ołówkiem. Warto pamiętać również o dokumencie potwierdzającym tożsamość - legitymacji szkolnej.
Dodatkowo uczniowie mogą zabrać ze sobą:
Szkoła ma z kolei obowiązek zapewnić:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.