Na Półwyspie Iberyjskim, w południowej Francji i we Włoszech zapowiada się lato z nawet dwutygodniowymi upałami, przerywanymi przez przemieszczające się wolno systemy burzowe, które przyniosą krótkie ochłodzenie. Towarzyszące temu opady powinny nieco zmniejszyć zagrożenie suszą i pożarami lasów - prognozują synoptycy AccuWeather. Tyler Roys podkreśla jednak, że "zagrożenie pożarami w południowej Francji i południowych Niemczech może się utrzymywać dłużej ze względu na ilość opadów, którą odnotowano zeszłej zimy i wczesną wiosną".
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Rekordowe upały przewidywane są także dla Europy południowo-wschodniej: przez 31-38 letnich dni termometry w Bukareszcie (Rumunia) mogą wskazywać ok. 32 stopnie Celsjusza, z kolei w Atenach (Grecja) - przez aż 55-63 dni. W tym regionie naszego kontynentu również może wystąpić susza, ale synoptycy zapewniają, że prognoza jest łagodniejsza niż przed rokiem. - W zeszłym roku obawiano się, że nie wystarczy wody - skomentował Reppert. - Stan zbiorników jest teraz prawdopodobnie nieco lepszy niż w zeszłym roku o tej samej porze - dodał.
Choć w drugiej połowie lata nad południowo-wschodnią Europą wystąpi sporo burz, to nie będą na tyle częste i intensywne, by całkiem zakończyć suszę. Lokalnie jednak, zamiast pomóc, burze mogą narobić szkód - Roys i Reppert ostrzegają, że gwałtowne zjawiska mogą przynieść straty w uprawach.
A jaka pogoda czeka mieszkańców północnej Europy i Polski? Według meteorologów AccuWeather, burze będą na ogół omijały Wielką Brytanię i północną część kontynentu, ale nie oznacza to wcale, że nie będzie dochodziło do intensywnych zjawisk atmosferycznych. "Burze w pasie od Francji do Polski nie będą tak częste, ale wciąż mogą być zagrożeniem" - podkreślił Roys. Najbardziej upalnym miesiącem wakacji w naszym regionie będzie lipiec.
Wczesnego ocieplenia mogą spodziewać się Brytyjczycy i Irlandczycy, ale - jak podkreślił Roys - nie będzie zaskoczeniem jeśli gorąco będzie tylko na początku lata, a później nastąpi "huśtawka" temperatury. W pierwszej połowie lata temperatura w Londynie może sięgać lub przekraczać 32 stopnie. Później w Wielkiej Brytanii cieplejsze okresy mają przeplatać się z chłodniejszymi i wilgotniejszymi. Najintensywniejsze opady przewidywane są w Irlandii Północnej i Szkocji.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>