Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin w życiu uczniów - stwierdził dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec. - Uważam, że uczniowie w tym roku są przygotowani optymalnie. Uzyskali pomoc dydaktyczną, jak i psychologiczno-pedagogiczną - dodał. We wtorek 24 maja sprawdzą swoją wiedzę z języka polskiego, w środę 25 maja z matematyki, a w czwartek 16 maja czeka ich arkusz z języka obcego. Przypominamy, co muszą ze sobą zabrać.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Uczniowie mają obowiązek posiadania długopisu lub pióra z czarnym atramentem, którym przeniosą odpowiedzi na kartę egzaminacyjną. Na test z matematyki każdy zdający powinien przynieść linijkę. Rysunki, jeżeli trzeba je wykonać, wykonuje się długopisem, a nie ołówkiem. Warto pamiętać również o dokumencie potwierdzającym tożsamość - legitymacji szkolnej.
Dodatkowo uczniowie mogą zabrać ze sobą:
Szkoła ma z kolei obowiązek zapewnić:
Jak podkreślił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, w tym roku, ze względu na pandemię COVID-19 i w następstwie naukę zdalną, test odbywa się na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej. - To będzie łatwiejsze, dostosowane do tego, co się zadziało w poprzednich dwóch latach - mówił dyrektor CKE.
- W przypadku języka polskiego takie najbardziej namacalne kwestie to jest ograniczenie listy lektur. Znajomość niektórych lektur nie będzie sprawdzana na egzaminie w zadaniach. Oczywiście ósmoklasista, jeśli będzie miał ochotę, może w wypracowaniu się do tych lektur odwołać, ale my oddzielnych lektur - wykreślonych niejako w wymaganiach egzaminacyjnych - nie będziemy dawać - stwierdził.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.