Izba Dyscyplinarna uchyliła decyzję o zawieszeniu Juszczyszyna. Nawacki: Wykonam decyzję

Izba Dyscyplinarna zmieniła decyzję ws. zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna. Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, potwierdził Onetowi, że sędzia niedługo wróci do orzekania.

Izba Dyscyplinarna uchyliła decyzję o zawieszeniu Pawła Juszczyszyna na poniedziałkowym posiedzeniu. Stało się to po godzinie 15 - podaje tvn24.pl

Zobacz wideo Morawiecki krytykuje Norwegię za zyski uzyskiwane z ropy i gazu. "Oni powinni się podzielić tym nadmiarowym gigantycznym zyskiem"

Jest decyzja Izby Dyscyplinarnej ws. Pawła Juszczyszyna. Przywrócony do orzekania

- Wykonuję wszystkie uchwały Sądu Najwyższego. Jestem organem wykonawczym, nie ma w tym zakresie żadnej dyskusji. Oczywiście, że wykonam (decyzję Izby Dyscyplinarnej - red.) - powiedział Onetowi Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie. Nawacki przekazał, że czeka na doręczenie postanowienia Izby. Procedura przywracania Juszczyszyna może potrwać ok. miesiąca. Sędzia ma jednak jeszcze do odebrania urlop. 

W 2019 roku sędzia Paweł Juszczyszyn w związku z orzekaniem w jednej ze spraw zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia dla członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Chciał upewnić się, czy sędzia orzekający w pierwszej instancji miał do tego prawo jako osoba powołana przez nową KRS. Po tej decyzji minister sprawiedliwości cofnął Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z "uchybieniem godności urzędu".

Paweł JuszczyszynPrzywrócił do orzekania Juszczyszyna. Teraz grozi mu dyscyplinarka

W listopadzie tego samego roku prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki na miesiąc zawiesił Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków. W grudniu Izba Dyscyplinarna SN uchyliła zarządzenie Nawackiego. Ostatecznie 4 lutego 2020 r. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 proc. 

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nakazał przywrócenie Juszczyszyna do orzekania, ale tak się nie stało. 

Paweł JuszczyszynZwrot w sprawie sędziego Juszczyszyna. "Zażądam dopuszczenia do orzekania"

Więcej o: