Harcerze nie muszą już mówić w przyrzeczeniu o "służbie Bogu". ZHP dopuściło alternatywną wersję

Zjazd Związku Harcerstwa Polskiego zdecydował o wprowadzeniu do statutu alternatywnej roty przyrzeczenia harcerskiego. W drugiej wersji nie padają już słowa o "służbie Bogu". Dodano jednocześnie fragment o "staniu na straży harcerskich zasad".

"Podczas 42. Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego zgromadzeni na sali delegaci, przedstawiciele jednostek harcerskich z całej Polski, po długiej dyskusji podjęli decyzję o wprowadzeniu do Statutu ZHP alternatywnej roty przyrzeczenia harcerskiego" - przekazał w tym tygodniu w komunikacie Związek Harcerstwa Polskiego

Jak podkreślono, "w wielu organizacjach skautowych już teraz funkcjonuje nie jedna, a czasami nawet więcej alternatywnych rot przyrzeczenia".

Zobacz wideo Zobacz także: 64-latek potrącił 83-latka na rowerze. Obu czeka kara. O tej dla kierowcy zdecyduje sędzia

Związek Harcerstwa Polskiego. Alternatywna rota przyrzeczenia harcerskiego

W wyniku decyzji zapadłej na zjeździe, osoby przystępujące do ZHP będą mieli wybór między już istniejącą rotą a nową:

  • "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu"
  • "Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Polsce, stać na straży harcerskich zasad, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym/posłuszną Prawu Harcerskiemu"

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"Ustanowienie wersji zawierającej odniesienie do wyższych wartości i przy jednoczesnym stosowaniu formy niezawierającej słowa "Bóg", usankcjonuje przystępowanie do ZHP osób, które nie są gotowe na określenie swojego wyznania, ale ciągle go poszukują" - zaznacza Związek Harcerstwa Polskiego.

Więcej o: