Egzamin ósmoklasisty 2022 zaczyna się już we wtorek. O której godzinie? Kiedy będą wyniki?

Egzamin ósmoklasisty zacznie się już we wtorek 24 maja. Kiedy uczniowie poznają swoje wyniki? Czy tego egzaminu można nie zdać? W artykule odpowiadamy na te i inne pytania.

Zaczynający się wkrótce egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co znaczy, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć podstawówkę. Ale bez obaw - wszyscy ósmoklasiści zaliczą egzamin. Nie ma bowiem minimalnego progu punktowego. Warto jednak pamiętać, że wynik wpłynie na to, czy uczeń zostanie przyjęty do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Egzamin ósmoklasisty - kiedy jest? Jakie są terminy dodatkowe?

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych podejdą do egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Oto ich szczegółowy harmonogram:

  • 24 maja (wtorek), godz. 9:00 - język polski;
  • 25 maja (środa), godz. 9:00 - matematyka;
  • 26 maja (czwartek), godz. 9:00 - język obcy.

A w terminach dodatkowych:

  • 13 czerwca (poniedziałek), godz. 9:00 - język polski;
  • 14 czerwca (wtorek), godz. 9:00 - matematyka;
  • 15 czerwca (środa), godz. 9:00 - język obcy.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Czas, który uczniowie będą mieli na rozwiązanie testu, zależy od przedmiotu. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut, egzamin z matematyki 100 minut, a egzamin z języka obcego nowożytnego - 90 minut. W każdym arkuszu egzaminacyjnym znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy będą wyniki?

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Uczniowie poznają swoje wyniki 1 lipca br., a zaświadczenia dostaną tydzień później - 8 lipca. Będą na nich dokładne informacje dotyczące wyniku procentowego oraz skali centylowej dla egzaminu z każdego zdawanego przedmiotu.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: