Andrzej Duda z wizytą w Ukrainie. Wygłosi orędzie w parlamencie. "Pierwsza głowa obcego państwa"

"Prezydent Andrzej Duda przebywa w Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Podczas wizyty Andrzej Duda spotka się również w cztery oczy z Wołodymyrem Zełenskim.

"Informacja o wizycie Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie została uprzednio przekazana Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antonio Guterresowi oraz ambasadorom państw będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ" - napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel Polski przy ONZ.

Wojna w Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie w ukraińskim parlamencie

W niedzielę po północy Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda jest w Ukrainie i dziś wygłosi orędzie w ukraińskim parlamencie.

Więcej informacji na temat wojny w Ukrainie na głównej stronie Gazeta.pl

"Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

- W swoim wystąpieniu prezydent z pewnością odwoła się do historii polsko-ukraińskiej, ale przede wszystkim odda hołd tym, którzy walcząc w obronie Ukrainy, walczą w obronie Europy - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Kumoch dodał, że podczas wizyty w Ukrainie prezydent Andrzej Duda spotka się w cztery oczy z Wołodymyrem Zełenskim. Przewidziano również dwustronne rozmowy delegacji polskiej ze stroną ukraińską.

Zobacz wideo Czy Duda będzie jeszcze rozmawiał z Putinem? Szef gabinetu prezydenta: Dobre pytanie

Kolejna wizyta Andrzeja Dudy w Ukrainie

To nie pierwsza wizyta Andrzeja Dudy w Ukrainie. W połowie kwietnia wspólnie z prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausedą udali się do naszego wschodniego sąsiada.

Politycy spotkali się wówczas z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Oglądali zniszczenia m.in. w Borodziance i Irpieniu w obwodzie kijowskim. Podczas swojego przemówienia Andrzej Duda porównał działania rosyjskich żołnierzy w Ukrainie do terroryzmu. - To nie jest wojna, to jest terroryzm - powtarzał podczas swojego wystąpienia.

W czasie wizyty doszło również do spotkania przywódców Polski, Litwy, Łotwy i Estonii z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: