Rusza nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 32 pikniki w Polsce. W Kraśniku będzie Błaszczak

Wojsko zachęca do wstępowania do nowego rodzaju służby. Chodzi o dobrowolną zasadniczą służbę, którą wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. Na podstawie nowych przepisów osoby, które chcą związać się z mundurem, mogą to zrobić na rok.

Promowanie nowego rodzaju służby będzie trwało całą sobotę w ramach organizowanych w całym kraju pikników pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej". Do wzięcia udziału w piknikach zachęca pułkownik Waldemar Krzyżanowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Pikniki zostaną zorganizowane w 32 miastach Polski. Wojskowi będą opowiadać o zaletach nowej służby i pomagać w rekrutacji jeśli ktoś zdecyduje się na założenie munduru. Warto zabrać ze sobą na piknik dowód osobisty.

Pikniki informacyjne. Dowiemy się m.in. ile zarobi żołnierz zasadniczej służby wojskowej

Punkty informacyjne dotyczące rekrutacji do nowego rodzaju służby będą też działać w ponad siedemdziesięciu lokalizacjach w kraju. Pułkownik Waldemar Krzyżanowski zachęca do kontaktu z centrami rekrutacyjnymi między 11.00 a 18.00. W punktach będzie można dowiedzieć się, ile żołnierz zasadniczej służby zarobi i jak będzie przebiegało roczne szkolenie.

Jeden z 32 zaplanowanych na dziś pikników - w Kraśniku w województwie lubelskim - odwiedzi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON pojawi się na otwarciu wydarzenia o 11.00 i wygłosi okolicznościowe przemówienie.

Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy ustawa o obronie ojczyzny będzie sukcesem? Gen. Mieczysław Gocuł komentuje

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa ma zwiększyć liczebność polskiej armii

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to jeden z elementów, który ma wzmacniać wojsko polskie. W myśl przyjętych w ustawie o obronie ojczyzny rozwiązań wprowadzenie nowego rodzaju służby ma pozwolić na zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy oraz skutecznie prowadzić szkolenie rezerw.

Ustawa o obronie ojczyzny to dokument, który zastępuje dotychczasowe przepisy opisujące siły zbroje, ich kształt i zarządzanie. Kilkusetstronicowy akt prawny opisuje model finansowania polskiej armii oraz daje narzędzia do efektywniejszego modernizowania sił zbrojnych. Przepisy regulują też kwestie awansów w wojsku i wynagrodzenia, a także wojskowego szkolnictwa.

Więcej o: