Burze nad Polską, IMGW podnosi stopień alertu. Łowcy burz: "Uwaga mieszkańcy Zielonej Góry i okolic"

Stopień ostrzeżenia przed burzami dla części województwa lubuskiego i wielkopolskiego został podniesiony do trzeciego, czyli najwyższego - podaje IMGW. Z kolei Polscy Łowcy Burz ostrzegają, że w stronę Zielonej Góry zmierza "silna i dobrze wykształcona burza superkomórkowa". "Ma potencjał do wytworzenia trąby powietrznej" - podaje stowarzyszenie.

Synoptyczka tvnmeto.pl Atleta Unton-Pyziołek po godzinie 21 informowała o froncie burzowym, który wkracza nad zachodnią Polskę. Wcześniej burze spowodowały poważne szkody w Niemczech. Jak informowaliśmy, w wyniku przejścia trąby powietrznej rannych zostało ok. 40 osób. 

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW niemal w całym kraju

Ostrzeżenia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty 1. stopnia dotyczące burzy z gradem dotyczą południowych części województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, a także województwa warmińsko mazurskiego. Obowiązują także w zachodniej i południowej części województwa mazowieckiego, w województwie świętokrzyskim i zachodnim fragmencie województwa podkarpackiego. 

Pogoda na wakacje 2022. IMGW: Zmienny czerwiec, ciepły lipiec, sporo deszczu w sierpniu (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na wakacje 2022. Kiedy wybrać się na urlop?

Województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, wielkopolskie, łódzkie, kujawsko pomorskie, małopolskie w większości zostały objęte ostrzeżeniami drugiego stopnia. 

Burze szczególnie dotkliwe mogą być w częściach województw lubuskiego i wielkopolskiego, dla których podniesiony został stopień ostrzeżeń do 3. 

Aktualne ostrzeżenia i ogólną sytuację pogodową najlepiej śledzić na stronie IMGW.

Polscy Łowcy Burz: W stronę Zielonej Góry zmierza burza superkomórkowa

Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz ostrzegli po godzinie 21 mieszkańców Zielonej Góry i okolic. "Uwaga mieszkańcy Zielonej Góry i okolic! W Waszą stronę zmierza silna i dobrze wykształcona burza superkomórkowa mająca potencjał do wytworzenia trąby powietrznej, bardzo silnych porywów wiatru i opadów dużego gradu. Przed tą burzą wydaliśmy 3. stopień ostrzeżenia SkyPredict przed silnymi burzami. Sytuacja jest poważna! Uważajcie na siebie przez najbliższych kilkadziesiąt minut" - napisano. 

Pogoda. Deszcz (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. W weekend nawałnice z porywami wiatru do 100 km/h

Wczesnym popołudniem przed burzami ostrzegało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Uwaga! Dziś i jutro silny wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - napisano w SMS-ach wysłanych przez RCB do odbiorców w całym kraju.

Więcej o: