Pogoda. Gwałtowne zmiany. W weekend nawałnice z porywami wiatru do 100 km/h

Pogoda na nadchodzący weekend zapowiada się dynamicznie i niebezpiecznie. W kierunku Polski od zachodu powoli zmierzają niże baryczne. Po ciepłych dniach przyszedł czas na nawałnice z porywami wiatru do 100 km/h, grad i ochłodzenie - podają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda w ostatnich dniach była kształtowana przez układ wysokiego ciśnienia zalegający nad środkowo-wschodnią Europą. Dzięki niemu mogliśmy cieszyć się słoneczną aurą i wysoką temperaturą. Przyszedł jednak czas na zmiany. "W kierunku Polski od zachodu powoli zmierzają niże baryczne, z frontami atmosferycznymi oddzielającymi bardzo ciepłe, zwrotnikowe powietrze napływające z południa Europy od znacznie chłodniejszego zalegającego nad północną częścią kontynentu" - zapowiadają synoptycy IMGW.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Pogoda przyniesie zmiany

Do naszego kraju w czwartek 19 maja dotarła masa gorącego powietrza z południa Europy, a kreski na termometrze zaczęły szybować w górę. Najcieplej było w województwie lubelskim i wielkopolskim, gdzie mieszkańcy odczuli nawet 27-28 stopni Celsjusza. W piątek możemy spodziewać się podobnej aury. W centrum synoptycy zapowiadają 26 stopni, a na Dolnym Śląsku 27 st. Słoneczna i ciepła aura nie potrwa jednak długo.

"Około południa przez Polskę przemieści się pierwszy chłodny front atmosferyczny związany z niżem nad Bałtykiem" - podają w komunikacie eksperci IMGW. Na styku ciepłej i wilgotnej masy powietrza zajdą gwałtowne zmiany. "Lokalnie, zwłaszcza w południowej i centralnej części kraju, mogą pojawić się burze z opadami deszczu do 15-20 mm i porywami wiatru około 70-75 km/h. Niewykluczony grad" - czytamy.

W weekend nawałnice z porywami wiatru do 100 km/h

Według synoptyków trudne warunki pogodowe nasilą się w nocy z piątku na sobotę 20 maja. Ośrodek niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi przemieści się znad Niemiec przez północną Polskę w kierunku Litwy.

Jak podaje Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, "wg. prognozy numerycznej z piątku na sobotę przez Polskę będzie wędrował chłodny front atmosferyczny, który sprawi, że pogoda stanie się niebezpieczna. Możemy liczyć na burze, punktowe ulewy oraz silne porywy wiatru". Wiatr będzie bardzo mocno dawał się nam we znaki. Wszystko wskazuje na to, że jego porywy na północy kraju będą osiągały nawet 90-100 km/h.

W niedzielę 21 maja temperatura maksymalnie wyniesie od 10 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni na Dolnym Śląsku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: