Egzamin ósmoklasisty. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych?

Egzamin ósmoklasisty 2022 zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych odliczają już dni do jego rozpoczęcia. Warto jednak pamiętać, że nie tylko wyniki egzaminu ósmoklasisty mają wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Jak i gdzie można zdobyć dodatkowe punkty przydatne w rekrutacji? Odpowiadamy.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach od 24 do 26 maja. Jak co roku, pierwszy egzamin, do którego przystąpią uczniowie, będzie egzaminem z języka polskiego. 25 maja napiszą egzamin z matematyki, a 26 maja z języka obcego nowożytnego.

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Jak zdobyć dodatkowe punkty w rekrutacji?

Absolwenci szkoły podstawowej mogą w rekrutacji otrzymać maksymalnie 200 punktów. Za bezbłędne napisanie wszystkich egzaminów uczniowie uzyskają 100 punktów rekrutacyjnych. Wyniki są wyrażone procentowo, liczbę uzyskanych punktów z egzaminów z języka polskiego i matematyki należy pomnożyć przez 0,35, a z języka obcego przez 0,30. 

Zobacz wideo Iga Świątek wygadała się o egzaminie na prawo jazdy. "Czemu się ze mnie śmiejecie?"

Punkty z egzaminów stanowią więc połowę tych, które może uzyskać uczeń. To właśnie dlatego zadbać należy również o oceny na świadectwie. Dodatkowe punkty w rekrutacji przynoszą oceny z języka polskiego, matematyki oraz dwóch wybranych przedmiotów - w zależności od profilu klasy, do której chcą dostać się uczniowie. Ocena wzorowa na świadectwie to 18 punktów, ocena bardzo dobra 17, dobra 14, dostateczna 8, a dopuszczająca 2 punkty. Siedem dodatkowych punktów może otrzymać uczeń, który ukończył szkołę podstawową z czerwonym paskiem. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

18 punktów rekrutacyjnych można uzyskać  za osiągnięcia w konkursach organizowanych przez kuratoria na szczeblu wojewódzkim, osiągnięcia artystyczne oraz sportowe, które są ujęte w rozporządzeniu MEN. Kolejne trzy punkty można natomiast uzyskać za wolontariat, informacja o nim musi jednak znaleźć w świadectwie. 

Egzamin ósmoklasisty 2022.  Kiedy i o której rozpoczną się egzaminy?

Ósmoklasiści z całej Polski przystąpią do egzaminów w tym samym czasie. W każdej szkole rozpoczną się one o godzinie 9. Egzamin z języka polskiego odbędzie się 24 maja i potrwa 120 minut, egzamin z matematyki - odbędzie się 25 maja i potrwa 100 minut, a egzamin z języka obcego nowożytnego w czwartek 26 maja i potrwa 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty (zdjęcie ilustracyjne) Egzamin ósmoklasisty 2022. Kiedy się odbędzie? Kiedy wyniki?

Uczniowie, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminu w maju, mogą zrobić to w późniejszym terminie. 13 czerwca odbędzie się egzamin z języka polskiego, 14 czerwca rozpocznie się egzamin z matematyki, a 15 czerwca egzamin z języka obcego nowożytnego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: