Kto daje Ukrainie najwięcej broni? Deszczycia: USA. Polska i Wielka Brytania porównywalnie

- Ja nie chcę mówić o szczegółach, ale Polska daje dużo [broni - red.] - powiedział w programie "Studio Biznes" w Gazeta.pl ukraiński ambasador Andrij Deszczycia. Dyplomata, mówiąc o dostawach uzbrojenia, wyszczególnił trzy państwa.

Ambasador Ukrainy w Polsce przyznał w "Studiu Biznes" Gazeta.pl, że najwięcej broni do Ukrainy dostarczają Stany Zjednoczone. Na pytanie, które państwo jest na drugim miejscu, odpowiedział, że porównywalnie Wielka Brytania i Polska. 

Które kraje dostarczają Ukrainie najwięcej broni? Deszczycia: Polska i Wielka Brytania po USA

- Ja nie chcę mówić o szczegółach, ale Polska daje dużo. Trzeba patrzeć też w porównaniu do uzbrojenia, które Polska ma - powiedział w "Studiu Biznes" Andrij Deszczycia. Zobacz krótką wypowiedź: 

Zobacz wideo Kto dostarcza najwięcej broni Ukrainie? Pytamy Ambasadora Ukrainy

We wtorek w Brukseli szefowie resortów obrony krajów Unii Europejskiej debatowali nad zagadnieniem zwiększenia funduszu unijnego, który pozwala dozbrajać ukraińską armię państwom członkowskim. Fundusz na zakup i dostawy broni dla Ukrainy ma zostać zwiększony do dwóch miliardów euro.

Polska stoi na stanowisku, że kwota powinna być wyższa. - Unia Europejska zdecydowała, żeby refundacja zamykała się w kwocie dwóch miliardów euro, a to jest zdecydowanie za mało. Podnosiłem tę sprawę na wczorajszym spotkaniu ministrów obrony i moje zdanie było podzielane też przez innych szefów resortów obrony państw Unii Europejskiej - mówił Mariusz Błaszczak.

Amerykańskie haubice M777 podczas przygotowań do strzelaniaKreatywni Ukraińcy, zachodnie działa i rosyjska dominacja znika

Całą rozmowę z ambasadorem Ukrainy w Polsce można zobaczyć pod tym linkiem. 

Więcej o: