Pogoda. Do piątku ciepło, a w weekend załamanie pogody. Nawałnice i burze z gradem

W najbliższych dniach czeka nas bardzo zmienna pogoda. W czwartek i piątek będzie słonecznie i bardzo ciepło - na zachodzie kraju temperatura będzie w granicach 28-30 stopni C. Bliższej soboty nastąpi załamanie pogody: przyjdzie ochłodzenie, wystąpią gwałtowne burze i wichury.

Pogoda w drugiej połowie tygodnia zapowiada się dynamicznie. W czwartek spodziewany jest spory skok temperatury. Dotrze do nas masa ciepłego powietrza znad południowej Europy. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od 22-23 stopni Celsjusza na wschodzie do nawet 28-30 na zachodzie i północnym zachodzie kraju.

Prezydent podpisał projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań ŚląskichCzy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy? Nowe święto państwowe

Pogoda na weekend. Od soboty spore ochłodzenie i deszcz. Uwaga na burze i burze z gradem

Pogodna aura nie potrwa długo - synoptycy TVN Meteo i ośrodka Cumulus, na który powołuje się WP, przewidują, że na przełomie piątku i soboty nastąpi załamanie pogody. Wyż znad Bałkanów przemieści się nad Morze Czarne i południową Rosję, a jego miejsce zajmie niż z frontami atmosferycznymi, które przyniosą zmienną aurę. Na skutek zderzenia wilgotnego chłodu skandynawskiego z południowym ciepłem, w całej Polsce spodziewane są burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Niewykluczone są też lokalne nawałnice z opadami gradu.

W sobotę temperatura w większości regionów będzie utrzymywała się na poziomie około 20 stopni, a w niedzielę już tylko 15 stopni. Cieplej tylko na zachodzie - tam prognozowane jest 20 stopni.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Trąby powietrzne występowały w Polsce zawsze, ale straty były mniejsze

Prognoza zagrożeń IMGW. Początek weekendu z burzami i silnym wiatrem

IMGW przygotował prognozę zagrożeń pogodowych na najbliższe dni. Planowane są ostrzeżenia:

  • pierwszego stopnia, przed burzami z gradem, podczas których może spaść do 20-30 mm deszczu, a lokalnie do 40 mm; oraz porywami wiatru do 70-90 km/h dla wszystkich województw za wyjątkiem: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego oraz północno-zachodnich powiatów woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego; prognoza ta będzie ważna przez 24 godz. od 7:30 w piątek 20 maja; 
  • pierwszego stopnia, przed silnym wiatrem, w porywach do 70-90 km/h lub o średniej prędkości 55-75 km/h dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego; prognoza ta będzie ważna przez 24 godz. od 7:30 w sobotę 21 maja.

Screen ze strony ciemnastronawiosny.pl - interaktywna mapa kleszczyNimfy kleszczy - są wielkości ziarenka maku, już zaczęły żerowanie

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: