Duda po spotkaniu z prezydentką Węgier. Mówił o podobieństwie wartości

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wizyta prezydentki Węgier Katalin Novák w Warszawie to znak, że przyjaźń pomiędzy Polską a Węgrami będzie kontynuowana. Jest to pierwsza zagraniczna podróż nowo wybranej na to stanowisko.

Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu podkreślił, że docenia decyzję prezydentki Węgier, aby pierwsze swoje kroki na stanowisku skierować do Polski.

- Mogę powiedzieć, że jesteśmy z panią prezydent ludźmi pochodzącymi ze świata podobnych wartości, podobnych ideałów. W takim też świecie żyjemy i taki świat chcemy urzeczywistniać - również swoją działalnością publiczną i polityczną. Zatem nie sądzę, żeby były między nami jakiekolwiek spory czy nieprozumienia. Sądzę, że pewnie będziemy realizowali podobne polityki w swoich krajów - powiedział Duda. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jednym z tematów spotkania były unijne sankcje wymierzone w Rosję w związku z wojną w Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że przekonywał węgierską prezydentkę Katalin Novák do szóstego pakietu unijnych sankcji, gdyż jest on potrzebny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zobacz wideo Gowin: Orban nie jest sojusznikiem Polski ani żadnego demokratycznego państwa

"Węgrom będzie bardzo trudno wprowadzić działania dywersyfikacyjne"

Prezydent powiedział, że Węgry nie mają takiego samego poziomu bezpieczeństwa energetycznego jak Polska, a środki europejskie mogłyby wpłynąć na dywersyfikację dostaw gazu w tym kraju. - Węgrom będzie bardzo trudno wprowadzić działania dywersyfikacyjne, które są związane z poważnymi inwestycjami, jeżeli środki europejskie na odbudowę są dla Węgier zablokowane, zresztą podobnie jak dla Polski - wskazał. 

Andrzej Duda wyraził nadzieję na wynegocjowanie pakietu sankcji, który zaakceptują Węgry. Podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne Węgier stanowi także bezpieczeństwo Unii Europejskiej.

Węgry twierdzą, że potrzebują dodatkowych funduszy na zwiększenie możliwości dostaw z alternatywnych kierunków i minimum pięciu lat na modernizację swojej rafinerii pracującej obecnie na rosyjskiej ropie.

Kim jest Karalin Novak? Pierwsza w historii prezydentka Węgier

Katalin Novak to pierwsza w historii kobieta na stanowisku prezydenta Węgier. Została wybrana przez parlament 10 marca. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz, a więc tego samego ugrupowania, do którego należy premier Węgier Viktor Orban.

Stany Zjednoczone kpią z porażek Rosji i publikują zdjęcia z przeprawy przez rzekęUSA kpią z porażek Rosji. Publikują zdjęcia z przeprawy przez Wisłę

Węgry są jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie zezwala na transport broni do Ukrainy przez swoje terytorium. Ponadto Budapeszt nie poparł sankcji obejmujących rosyjską ropę naftową i gaz. Z prezydentką Węgier spotkał się także premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o: