Katalin Novak w Polsce. Prezydentka Węgier powitana przez Dudę, jej wizyta ma "poprawić relacje"

We wtorek w Polsce pojawiła się Katalin Novak - pierwsza w historii prezydentka Węgier. Polityczka zdecydowała, że jej pierwsza podróż zagraniczna w tej roli odbędzie się w Warszawie.

Prezydent Andrzej Duda powitał w warszawskim Belwederze prezydentkę Węgier Katalin Novak. Jest to pierwsza zagraniczna podróż nowo wybranej węgierskiej prezydent. Po ceremonii powitania politycy będą rozmawiać w cztery oczy. Do prezydentów dołączą także członkowie delegacji. Na godzinę 14 zaplanowano spotkanie z mediami.

Zobacz wideo Z kim PiS buduje sojusze międzynarodowe?

Katalin Novak przyleciała do Polski. Celem spotkania poprawa relacji na linii Węgry-Polska

Celem wizyty ma być poprawa stosunków między Węgrami a Polską, co zapowiedziała w ubiegłym tygodniu Katalin Novak. Głowa węgierskiego państwa spotka się także z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkinią Sejmu Elżbietą Witek oraz odwiedzi szkołę Sióstr Nazaretanek w Warszawie.

- Nie ma co ukrywać, że relacje polsko-węgierskie zdominowała w ostatnich tygodniach tematyka ukraińska. Zachęcamy naszych węgierskich przyjaciół do rewizji ich stanowiska zwłaszcza w sprawie dalszych sankcji wobec Rosji. Uważamy też, że państwa Europy Środkowej powinny akurat w tej sprawie mówić jednym głosem - mówił o wizycie węgierskiej przywódczyni szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Stany Zjednoczone kpią z porażek Rosji i publikują zdjęcia z przeprawy przez rzekęUSA kpią z porażek Rosji. Publikują zdjęcia z przeprawy przez Wisłę

Katalin Novak pierwszą w historii prezydentką Węgier

Katalin Novak to pierwsza w historii kobieta na stanowisku prezydenta Węgier. Została wybrana przez parlament 10 marca. Jest członkinią konserwatywnej partii Fidesz - tego samego ugrupowania, do którego należy premier Węgier Viktor Orban.

Katalin Novak zasłynęła już podczas swojej inauguracji. Prezydentka podkreśliła wówczas, że Węgry potępiają putinowską agresję i "zbrojny atak na suwerenne państwo". - To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych - mówiła polityczka w zdecydowanie innym tonie niż Orban. 

Katalin Novak podczas inauguracji 14 maja 2022 r.Katalin Novak - kim jest pierwsza prezydentka Węgier?

Więcej o: