Pandemia pogorszyła dostęp do opieki zdrowotnej? 42 proc. Polaków uważa, że tak [SONDAŻ]

42,3 proc. Polaków uważa, że dostęp do opieki zdrowotnej jest obecnie gorszy niż przed pandemią. Z kolei ponad połowa uważa, że nic nie zmieniło się w tej kwestii - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw, od 16 maja nie obowiązuje już w Polsce stan epidemii. Zostaje on zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

Zobacz wideo Największy lęk Putina. Ekspert: Właśnie dlatego od zawsze bał się rewolucji

"Od dziś w Polsce nie mamy stanu epidemii, ale stan zagrożenia epidemicznego. Spada liczba zakażeń, maleje liczba hospitalizowanych pacjentów. Mamy szczepionki i leki, a odporność populacyjna to ok. 95 proc. Pamiętajmy jednak, że COVID-19 nie zniknął, ale pozostaje z nami" - pisał w poniedziałek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sondaż. Polacy niezadowoleni z dostępu do opieki zdrowotnej

"Czy Panu/i lub komuś z bliskiego otoczenia podczas pandemii z powodu ograniczonej dostępności do lekarzy pogorszył się stan zdrowia lub zbyt późno zdiagnozowano chorobę?" - takie pytanie zadano ankietowanym w sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP". 73,8 proc. osób wybrało odpowiedź przeczącą, natomiast 22,8 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak". Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 3,4 proc. ankietowanych.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zdjęcie ilustracyjne Od 16 maja obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Z kolei ponad połowa respondentów (52,6 proc.) zapytana: "Jak Pan/i na podstawie własnych doświadczeń i doświadczeń z bliskiego otoczenia ocenia dostępność opieki zdrowotnej (lekarzy i leczenia)", stwierdziła, że nic się nie zmieniło. 42,3 proc. uważa, że sytuacja się pogorszyła w stosunku do stanu sprzed wybuchu pandemii. 1,9 proc. uważa, że sytuacja polepszyła się, a 3,2 proc. nie była w stanie jednoznacznie odpowiedzieć.

Z badania dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika również, że 51,2 proc. ankietowanych nie musiało korzystać z usług prywatnych placówek, mimo ograniczonej dostępności lekarzy i badań diagnostycznych. 48,3 proc. respondentów było do tego zmuszonych, a 1 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, czy korzystało z prywatnej ochrony zdrowia.

Polacy o najważniejszych zadaniach rządu. Na pierwszym miejscu walka z inflacją [SONDAŻ]

Z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej", którego wyniki opublikowano 14 maja, wynika, że 50,7 proc. Polaków za najważniejsze zadanie rządu uważa walkę z inflacją.  22 proc. ankietowanych twierdzi, że najważniejsze jest odblokowanie środków UE z Krajowego Funduszu Odbudowy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Koronawirus w Korei Północnej. Kim Dzong Un Korea Północna. Władze znalazły "wyjaśnienie" dużej liczby zgonów

8 proc. badanych za najważniejsze uznało wzmocnienie polskiej armii. 6 proc. respondentów za priorytet uznało pomoc dla uchodźców z Ukrainy, a 5,9 proc. - działania dyplomatyczne w sprawie zaostrzenia sankcji wobec Rosji.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: