Pogoda na wakacje 2022. Kiedy wybrać się na urlop? Synoptyk IMGW: Trzeba strzelić w lipiec

Jest pierwsza prognoza długoterminowa na lato. - Patrząc na tę prognozę, wydaje się, że trzeba strzelić w lipiec - powiedział synoptyk IMGW Mateusz Barczyk, pytany przez WP, na kiedy najlepiej zaplanować wypoczynek. Ekspert podkreśla jednocześnie, że są to wstępne przewidywania.

Jaka będzie pogoda w najbliższe wakacje? Mateusz Barczyk, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę podzielił się prognozą długoterminową na wakacje 2022 w programie "Newsroom" WP. Wynika z niej, że latem czeka nas sporo ciepłych i przyjemnych dni na wypoczynek.

Wakacje 2022. Pierwsza prognoza pogody. Zmienny czerwiec, ciepły lipiec

- Czerwiec jeszcze w normie, czyli pogoda dosyć zmienna. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie Polski może być to wilgotny miesiąc. Mogą zdarzyć się chłodne okresy i potem kilka cieplejszych - powiedział meteorolog.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

- Z naszej najświeższej prognozy długoterminowej lipiec zapowiada się termicznie wysoko, powyżej normy - kontynuował ekspert IMGW i podkreślił, że nie znaczy to, iż w każdym dniu będzie powyżej 30 stopni Celsjusza. - Będzie to okres z dosyć wysoką temperaturą i umiarkowanymi opadami, głównie burzowymi - dodał. Jego słowa potwierdzają wydaną przed tygodniem prognozę IMGW na wakacje, według której lipiec pod względem temperatury powietrza w całym kraju będzie mieścił się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. 

Zgodnie z zapowiedziami w sierpniu na południu kraju zarówno temperatura, jak i suma opadów mają zmieścić się w normie wieloletniej. Na północy temperatura może być poniżej normy, a opadów - powyżej. Wrzesień natomiast zapowiada się wyjątkowo gorąco. Średnia miesięczna temperatura w całej Polsce będzie powyżej normy, a opady pozostaną w normie. 

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Pogoda na lato 2022. Na który miesiąc najlepiej zaplanować urlop? "Trzeba strzelić w lipiec"

Synoptyk Mateusz Barczyk pytany, czy na wakacyjny urlop lepiej wybrać się w lipcu, czy w sierpniu, podkreślił, że trudno na razie wskazać najlepszy miesiąc, "ale patrząc na tę prognozę, wydaje się, że trzeba strzelić w lipiec", bo w sierpniu w znacznej część Polski zapowiada się temperatura poniżej normy i ma być dosyć deszczowo. Barczyk podkreślił, że to prognoza długoterminowa, która do wakacji może jeszcze bardzo się zmienić.

Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych  zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: