Jaka będzie pogoda w najbliższe wakacje? Mateusz Barczyk, synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w niedzielę podzielił się prognozą długoterminową na wakacje 2022 w programie "Newsroom" WP. Wynika z niej, że latem czeka nas sporo ciepłych i przyjemnych dni na wypoczynek.
- Czerwiec jeszcze w normie, czyli pogoda dosyć zmienna. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie Polski może być to wilgotny miesiąc. Mogą zdarzyć się chłodne okresy i potem kilka cieplejszych - powiedział meteorolog.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>
- Z naszej najświeższej prognozy długoterminowej lipiec zapowiada się termicznie wysoko, powyżej normy - kontynuował ekspert IMGW i podkreślił, że nie znaczy to, iż w każdym dniu będzie powyżej 30 stopni Celsjusza. - Będzie to okres z dosyć wysoką temperaturą i umiarkowanymi opadami, głównie burzowymi - dodał. Jego słowa potwierdzają wydaną przed tygodniem prognozę IMGW na wakacje, według której lipiec pod względem temperatury powietrza w całym kraju będzie mieścił się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Zgodnie z zapowiedziami w sierpniu na południu kraju zarówno temperatura, jak i suma opadów mają zmieścić się w normie wieloletniej. Na północy temperatura może być poniżej normy, a opadów - powyżej. Wrzesień natomiast zapowiada się wyjątkowo gorąco. Średnia miesięczna temperatura w całej Polsce będzie powyżej normy, a opady pozostaną w normie.
Synoptyk Mateusz Barczyk pytany, czy na wakacyjny urlop lepiej wybrać się w lipcu, czy w sierpniu, podkreślił, że trudno na razie wskazać najlepszy miesiąc, "ale patrząc na tę prognozę, wydaje się, że trzeba strzelić w lipiec", bo w sierpniu w znacznej część Polski zapowiada się temperatura poniżej normy i ma być dosyć deszczowo. Barczyk podkreślił, że to prognoza długoterminowa, która do wakacji może jeszcze bardzo się zmienić.
Prognoza długoterminowa jest obarczona dużą niepewnością. Wynika to z ryzyka wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, jak i z różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych, statystycznych oraz równań matematycznych.
***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>