Pogoda długoterminowa. Przymrozki, gorące dni, a następnie silne burze. Kiedy spadnie deszcz?

Pogoda długoterminowa na drugą połowę maja zapowiada się bardzo dynamicznie. Według synoptyków będzie to prawdziwa mieszanka całkowicie odmiennych zjawisk atmosferycznych. Najpierw czekają nas przymrozki, później możliwy upał, a zaraz za nim silne burze. Kiedy spadnie deszcz?

Pierwszą połowę maja na zachodzie, południu i wschodzie zakończyliśmy powyżej normy termicznej - zwracają uwagę Fani Pogody. Na północy temperatura była w normie, a na północnym-wschodzie poniżej średniej klimatycznej, biorąc pod uwagę najnowszy okres bazowy z lat 1991-2020. 

Pogoda na maj. Najpierw przymrozki, a później duże ocieplenie

Fanipogody.pl informują, że w drugiej połowie maja również będzie brakować opadów deszczu. Nadejdą natomiast przymrozki, zwłaszcza przy gruncie. Najbardziej odczuwalne ochłodzenie spodziewane jest w Polsce od 17 do 19 maja. Przymrozki będą na tyle silne, że mogą zaszkodzić roślinom.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Z kolei z początkiem trzeciej dekady maja mamy odczuć zauważalne i silne ocieplenie. Synoptycy zastrzegają jednak, że upał nie będzie trwał długo. A wraz z wysokimi temperaturami nadejdą burze. "W momencie wypierania bardzo ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego spodziewamy się silnych burz, które mogą być najsilniejsze od początku tegorocznego sezonu burzowego" - wyjaśniają.

Pogoda. Po krótki ocepleniu kolejne ochłodzenie. Spadnie deszcz 

W trzeciej dekadzie marca synoptycy zapowiadają burze, które mogą lokalnie wyrządzić poważne szkody. Wraz z nimi, po 20 maja, do kraju wkroczy ochłodzenie. Pojawią się też opady deszczu. Jak tłumaczą fanipogody.pl, "głównie mają być to opady pochodzenia burzowego, rzadziej jednostajne".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Umiarkowane temperatury pozostać mają z nami na dłużej. "Większe i dynamiczne ocieplenie ma być krótkie na przełomie drugiej i trzeciej dekady maja" - czytamy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: