Pogoda. Zimna Zośka się spóźniła, ale IMGW i tak ostrzega przed przymrozkami na wschodzie [PROGNOZA]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed przymrozkami dla kilku województw. Synoptycy przewidują, że kilka najbliższych nocy będzie bardzo chłodnych.

Zazwyczaj ostatnie przymrozki przypadają między 12 a 15 maja i nazywamy je zimną Zośką oraz zimnymi ogrodnikami. Jednak w tym roku przymrozki przyszły nieco później. 

Zobacz wideo Szczepański: Wszystko, co dzieje się na Antarktydzie powinno nas żywo interesować

Pogoda. W tym tygodniu na wschodzie kraju czekają nas przymrozki 

Od niedzieli do środy 18 maja czekają nas przymrozki. Synoptycy z IMGW ostrzegają przed niskimi temperaturami w nocy na wschodzie kraju. W niedzielę 15 maja przymrozki mogą pojawić się w północnej części województwa podlaskiego oraz na wschodzie województwa warmińsko-mazurskiego.

W poniedziałek 16 maja obszar, na którym mogą wystąpić minusowe temperatury, będzie większy. Przymrozki ponownie pojawią się ponownie tylko w tych dwóch regionach - tym razem obejmą północną i zachodnią część Podlasia oraz wschodnią połowę województwa warmińsko-mazurskiego.

Natomiast we wtorek, według prognoz synoptyków IMGW, przymrozki pojawią się w województwach:

  • podlaskim,
  • warmińsko-mazurskim,
  • mazowieckim,
  • lubelskim.

Lato (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na wakacje - kiedy najlepiej zaplanować urlop? Prognozy na lato

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W środę przymrozki opuszczą Mazowsze oraz Ziemie Lubuską, jednak pojawią się na południu i północy Polski. Minusowe temperatury w nocy przewidywane są w województwie świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i śląskim oraz warmińsko-mazurskim i podlaskim. 

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy w tym roku się spóźnili

Zimna Zośka i zimni ogrodnicy to zjawiska meteorologiczne, charakterystyczne dla środkowej Europy. Pojawiają się w połowie maja, kiedy po okresie wyżu barycznego nad Środkową oraz Wschodnią Europą następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i zaczyna napływać (razem z niżem barycznym) zimne powietrze z rejonów polarnych. Nazwa zjawisk pochodzi od patronów poszczególnych dni. Zimni ogrodnicy to: 

  • św. Pankracy (12 maja),
  • św. Serwacy (13 maja),
  • św. Bonifacy (14 maja).

Z kolei św. Zofia jest patronka 15 maja, stąd nazwa zimna Zośka. 

Chorzów. Skok przez rondo. 22-letni kierowca nie dał rady jechać dalej [WIDEO]Chorzów. Skok przez rondo. Kierowca nie dał rady jechać dalej [WIDEO]

Więcej o: