Alert RCB wydany dla trzech województw. Możliwe przerwy w dostawach prądu

IMGW i RCB ostrzegają przed niebezpieczną pogodą w trzech województwach. Mieszkańcy tych regionów otrzymali SMS z informacją o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. Gdzie obowiązują alerty RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Otrzymują go te osoby, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu. Mieszkańcy, których regionów otrzymali taką wiadomość w czwartek 12 maja? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Gdzie jest burza? Mieszkańcy trzech województw otrzymali alert RCB

"Uwaga! Dziś (12.05) gwałtowne burze i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - brzmiał komunikat, który otrzymali  w czwartek mieszkańcy trzech najbardziej zagrożonych przed burzą regionów.

Trafił on do mieszkańców następujących województw:

  • lubelskiego (powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość);
  • małopolskiego (powiaty: gorlicki, nowosądecki, nowotarski, tatrzański, Nowy Sącz);
  • podkarpackiego (powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, krośnieński, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, przeworski, rzeszowski, sanocki, strzyżowski, leski, Krosno, Przemyśl, Rzeszów).

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pogoda w czwartek. IMGW wydał ostrzeżenia

"W Polsce wschodniej i południowej zaznaczy się wpływ aktywnego frontu chłodnego. Na południowym wschodzie burze mogą być gwałtowne. Za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza i w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia odczujemy ochłodzenie - szczególnie mieszkańcy północno-wschodniej Polski" - zapowiadali w środę synoptycy IMGW.

IMGW wydał też alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Jak informują synoptycy, burze będą szybko przemieszczać się z zachodu na wschód kraju i w godzinach wieczornych ustaną bądź odsuną się poza granice naszego kraju. W nocy najprawdopodobniej nie pojawią się burze, ale będzie chłodniej.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: