Tatry. Szlaki narciarskie będą zamknięte od soboty. "Pora dać przyrodzie trochę spokoju"

Od soboty 14 maja prawie wszystkie szlaki w Tatrach będą zamknięte dla narciarzy - poinformowała dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego. Decyzję podjęto w trosce o przyrodę, która po zimie budzi się do życia.

Ze względów przyrodniczych od 14 maja Tatrzański Park Narodowy zamyka cały obszar Tatr dla wszelkich form narciarstwa (dotyczy to również linii zjazdów udostępnionych dla narciarstwa ekstremalnego). Wyjątkiem będzie tylko szlak Morskie Oko-Rysy - poinformowała dyrekcja TPN. "Wiosna wkracza także w Tatry. Pora zakończyć sezon narciarski, by zapewnić przyrodzie trochę spokoju w tym niezwykle ważnym okresie" - przekazali na Facebooku. Fani skiturów w czwartek i piątek będą mieli zatem ostatnią okazję, aby wybrać się na szlak.

Od 28 kwietnia zamknięte dla narciarzy są już wszystkie szlaki w Tatrach Zachodnich - na zachód od Kasprowego Wierchu oraz trasa narciarska i nartostrada w Dolinie Goryczkowej. "Przyroda intensywnie budzi się do życia. Niedźwiedzie opuszczają gawry, wybudzają się świstaki, ptaki przystępują do lęgów, a samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. W tej sytuacji sprawą absolutnie priorytetową dla służb Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zapewnienie im ochrony" - czytamy w komunikacie parku.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch nieczynna do 24 maja

Do 24 maja br. nieczynna jest także kolejka linowa na Kasprowy Wierch. Trwa przegląd techniczny. "Bezpieczeństwo podróżujących oraz pracowników, a także zapewnienie najwyższych standardów technicznych funkcjonowania kolei i urządzeń - to priorytety, którymi od zawsze kierują się Polskie Koleje Linowe" - napisano w komunikacie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Przestój serwisowy w ośrodkach turystycznych Polskie Koleje Linowe wykorzystują także na przeprowadzenie ćwiczeń wraz ze służbami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych.

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: