Pedofilia w kościele. Ksiądz i komendant hufca z Zambrowa aresztowany. Miał molestować dziecko

Ksiądz Łukasz R. z Zambrowa został aresztowany na trzy miesiące. Ciążą na nim pedofilskie zarzuty. Choć zawiadomienie w jego sprawie złożono wiele miesięcy temu, nadal miał kontakt z osobami nieletnimi.

Pod koniec kwietnia tego roku w związku z zarzutami dotyczącymi molestowania zatrzymany został ksiądz Łukasz R., duchowny z Zambrowa. Śledztwo w związku z domniemanymi przestępstwami księdza ruszyło już w sierpniu ubiegłego roku. Jak podaje Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, śledczych zawiadomił delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży działający przy jednym z biskupów. 

Zobacz wideo Dlaczego pomoc w kupnie sprzętu medycznego dla Ukrainy jest tak potrzebna? Lesya Vakulyuk wyjaśnia

Pedofilia w kościele. Duchowny z Zambrowa aresztowany. "Taki wyluzowany ksiądz"

"W toku postępowania ustalono, że kapłan, który był katechetą, wykorzystywał seksualnie chłopca. Do pierwszych czynów pedofilskich doszło ponad 10 lat temu" - czytamy w komunikacie prokuratury. Zarzuty dotyczą przestępstw seksualnych wobec osoby poniżej 15. roku życia. Duchowny został aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu do 12 lat odsiadki.

- To był taki wyluzowany ksiądz, z którym można było pogadać, pośmiać się - powiedziała dziennikarzom "Faktów" TVN jedna z osób, które znają księdza.  Do niedawna ksiądz kierował drużyną harcerską. Jako komendant hufca i opiekun drużyny jeździł z dziećmi na wycieczki. Rozmówca "Faktów" twierdzi, że duchownemu nie przeszkadzało picie alkoholu przez nieletnich. 

Policjanci ze Świecia zatrzymali recydywistę podejrzewanego o kradzież rozbójnicząLuboń. 5 lat więzienia za bicie, głodzenie i kontrolowanie 10-latka

- Kolega raz do niego poszedł po zaświadczenie, a on otworzył w samym szlafroku, z żelem w ręce. Mówił, że robił masaż chłopcu - opowiedział "Faktom" jeden z harcerzy. 

Miał utrzymywać kontakt z harcerzami

Mimo zarzutów ksiądz nadal miał utrzymywać kontakty z harcerzami. Komenda ZHP Chorągwi Białostockiej wydała lakoniczny komunikat, w którym informuje, że R. został skreślony z listy członków. "Komenda Chorągwi do dnia zakończenia postępowania i ewentualnego procesu nie będzie komentowała sprawy" - czytamy w oświadczeniu. 

Kuria diecezjalna w Łomży podaje w komunikacie dotyczącym księdza Łukasza, że "po wpłynięciu w lipcu 2021 r. oskarżenia wobec tego kapłana o czyny przestępcze względem osoby małoletniej, zostały wszczęte procedury przewidziane we właściwych dokumentach Kościoła". Rzecznik kurii ks. Jan Krupka podkreśla, że podjęto "środki zapobiegawcze" - na kapłana nałożono zakaz pełnienia "jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej względem dzieci i młodzieży, aż do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w prowadzonym postępowaniu". 

"Bezzwłocznie strona kościelna powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę duchowną. Aktualnie oczekujemy na rozpoznanie i rozstrzygnięcie ze strony świeckich organów ścigania. W zgodzie z normami prawa kościelnego deklarujemy gotowość do udzielenia wszelkiej koniecznej pomocy celem pełnego wyjaśnienia sprawy" - czytamy. 

Pomimo zakazu, jak podaje TVN, duchowny brał udział w publicznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości i mszy. - Dla takiej dodatkowej pewności ksiądz został wtedy dodatkowo jakby upomniany, zdyscyplinowany do tego, żeby jednak przestrzegał tego, co zostało mu nakazane - tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami ks. Jan Krupka. 

Spotkanie z papieżem FranciszkiemŻony żołnierzy z Pułku Azow spotkały się z Franciszkiem

Więcej o: