Pogoda. Gdzie jest burza? IMGW wydał żółte i pomarańczowe alerty. Wiatr do 95 km/h

Pogoda w czwartek zapowiada się burzowo. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków mocniej zagrzmi na wschodzie i południu kraju. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Podczas burz spadnie deszcz i grad, a także powieje silny wiatr do 95 kilometrów na godzinę.

Pogoda w czwartek 12 maja będzie dynamiczna. Maksymalna temperatura powietrza będzie wahała się od 13 stopni Celsjusza nad morzem przez 23 stopnie w centrum do nawet 28 st. C na Podkarpaciu. Dodatkowo w wielu regionach przewidywane są burze, miejscami będą one gwałtowne. 

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Załamanie pogody. Gwałtowne burze z gradem 

"Dzisiaj miejscami możliwy jest słaby przelotny deszcz, tylko na wschodzie i południu wystąpią burze, miejscami gwałtowne z gradem, opadami deszczu ok. 20 mm oraz porywami wiatru 80-95 km/h" - zapowiadali w czwartek rano synoptycy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na Twitterze. 

W związku z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia silnych burz. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego (żółte) i drugiego (pomarańczowe) stopnia. Alerty pierwszego stopnia przewidywane są dla województw: 

 • warmińsko-mazurskiego (oprócz powiatów zachodnich),
 • podlaskiego, 
 • mazowieckiego (oprócz powiatów zachodnich), 
 • lubelskiego (zachodnia część województwa),
 • świętokrzyskiego
 • śląskiego (oprócz powiatów północnych),
 • małopolskiego (oprócz powiatów południowych),
 • podkarpackiego (oprócz powiatów południowych). 

Przymrozki (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy przyjdzie zimna Zośka? Czy czekają nas przymrozki? [PROGNOZA]

Synoptycy prognozują burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu od 15 do 20 mm, a także porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad. Alerty pozostaną ważne do godz. 16 i 18 na północy oraz do godz. 20 w pozostałych regionach. 

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Silniejsze burze pojawią się natomiast bliżej wschodniej i południowej granicy. Instytut wydał ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia dla województw: 

 • lubelskiego (powiaty: Biała Podlaska, bialski, parczewski, włodawski, łęczyński, chełmski, Chełm, świdnicki, krasnostawski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, Zamość, biłgorajski);
 • podkarpackiego (powiaty: lubaczowski, jarosławski, przeworski, leżajski, rzeszowski, Rzeszów, łańcucki, przemyski, Przemysł, strzyżowski, jasielski, krośnieński, Krosno, brzozowski, sanocki, bieszczadzki, leski);
 • małopolskiego (powiaty: gorlicki, nowosądecki, Nowy Sącz, nowotarski, tatrzański). 

burza - zdjęcie ilustracyjneRadar burz. Zapowiadana jest wichura, zamieć i gradobicia

Przewidywane są burze z opadami deszczu od 15 do 25 mm, a także porywy wiatru do nawet 95 kilometrów na godzinę. Miejscami może spaść grad. Alerty pozostaną ważne do godz. 20 na wschodzie i do godz. 21 na południu kraju. Synoptycy zastrzegają, że sytuacja jest dynamiczna i ostrzeżenia mogą zostać wydłużone bądź podwyższone. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: