Maryna Miklaszewska nie żyje. Dziennikarka i działaczka opozycji miała 75 lat

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że zmarła Maryna Miklaszewska - dziennikarka Polskiego Radia, bohemistka, pisarka i działaczka opozycji niepodległościowej. Miała 75 lat.

Wicepremier Piotr Gliński wspomniał na Twitterze Marynę Miklaszewską, jako wybitną pisarkę, człowieka kultury i społeczniczkę zatroskaną o los ojczyzny. Przypomniał, że była ona też współtwórcą Kongresu Polska Wielki Projekt, a szerokiej publiczności znana jest jako współautorka musicalu "Metro".

Maryna Miklaszewska nie żyje. Dziennikarka miała 75 lat

Maryna Miklaszewska wraz z Magdaleną Mertą współprowadziła audycję historyczną "Polki", emitowaną co sobotę o godzinie 8.05 na antenie Polskiego Radia 24. Także w przeszłości Maryna Miklaszewska była związana z Polskim Radiem.

W latach 1977-1982 pracowała w redakcji literackiej Programu 3. Polskiego Radia, z której została zwolniona w wyniku weryfikacji dziennikarzy w czasie stanu wojennego. Następnie współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. W latach 1989-1992 była redaktorką Programu 1. Polskiego Radia, a w czerwcu 1989 - autorką radiowych audycji wyborczych podczas wyborów parlamentarnych.

Maryna Miklaszewska była współautorką libretta musicalu ''Metro'' - 1991, autorką książek ''Portret pamięciowy'' czy ''Wojtek z Armii Andersa''.

Do kwietnia 1987 roku była rozpracowywana przez Wydział II Departamentu III MSW w ramach SOR krypt. Kaseta. W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 W mediach społecznościowych Marynę Miklaszewską pożegnał Mateusz Morawiecki. "Niezłomnie wierna ideałom 'Solidarności', odważnie walczyła o wolną Polskę mimo komunistycznych represji. Swoje liczne talenty poświęciła Polsce i jej kulturze. Prawda, Dobro i Piękno zawsze były dla niej najważniejsze. W ostatnich latach była bardzo zaangażowana w jedną z najważniejszych inicjatyw intelektualnych wolnej Polski, czyli Kongres Polska Wielki Projekt. Bez Niej z pewnością Kongres nie znaczyłby tak wiele. Bardzo współczuję Rodzinie oraz wszystkim Przyjaciołom Pani Maryny. Niech spoczywa w pokoju" - napisał premier".

Więcej o: