Polska największym pośrednikiem w przekazaniu broni Ukrainie? Mają pomóc stałe bazy wojsk USA

Po podpisaniu ustawy Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act przez Joe Bidena, Polska może stać się największym pośrednikiem w przekazywaniu broni ze Stanów Zjednoczonych do Ukrainy. Mają na to wpływać znajdujące się na terenie naszego kraju stałe bazy USA.

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę pozwalającą na szybszy transfer przez Stany Zjednoczone pomocy militarnej dla Ukrainy. Biden powiedział, że nowe prawo pomoże Ukrainie w odparciu brutalnej rosyjskiej agresji.

Zobacz wideo Mieszkańcy Irpienia wracają do zniszczonych i obrabowanych domów

Joe Biden: Ta ustawa jest wyrazem poparcia dla Ukrainy w tym kluczowym momencie

Ustawa pod nazwą Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act wzorowana jest na ustawie, która odegrała kluczową rolę w zwycięstwie nad nazistowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Likwiduje ona ograniczenia prawne w przekazywaniu Ukrainie i krajom Europy pomocy wojskowej. Jak udało się ustalić "Dziennikowi Gazecie Prawnej", największym pośrednikiem w przekazywaniu broni Ukrainie ma być Polska, na której terenie znajdą się stałe bazy Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

- Ta ustawa jest wyrazem poparcia dla Ukrainy w tym kluczowym momencie. Ukraińcy każdego dnia płacą życiem walcząc z Rosją, która dokonuje niewyobrażalnych okrucieństw - mówił Joe Biden, podpisując ustawę. Podziękował również Kongresowi za jej uchwalenie. - Koszt tej walki nie jest niski. Ugięcie się przed agresją byłoby jednak jeszcze bardziej kosztowne - ocenił amerykański prezydent.

Rosyjscy żołnierze w UkrainieWywiad USA: Władimir Putin szykuje się do długiej wojny z Ukrainą

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie 40 mln dolarów

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów, o 7 miliardów więcej, niż wnioskował Biały Dom. Wydatki musi zatwierdzić jeszcze Senat, który w najbliższych dniach zajmie się ustawą. Prezydent Joe Biden wystąpił do Kongresu o 33 miliardy dolarów dodatkowej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej. Z inicjatywy Demokratów pakiet został powiększony do 39 miliardów 800 milionów dolarów.

Hotel Grande Pettine zostaje zniszczony przez rakietę w Odessie, 8 maja 2022 r.Pentagon: Rosja korzysta w Ukrainie z pocisków hipersonicznych

Kwota ta obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy dla Ukrainy, 8 miliardów 700 milionów na uzupełnienie uzbrojenia już przekazanego Ukrainie i 3 miliardy 900 milionów na zwiększoną obecność sił USA w regionie. Izba Reprezentantów przeznaczyła 8 miliardów 800 milionów na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 miliardy na zakup sprzętu wojskowego przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 milionów na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: