Pogoda na czwartek - 12 maja. IMGW: Mozliwe burze i grad. Zagrzmi na południu i wschodzie

Pogoda w czwartek 12 maja ulegnie zmianie. Synoptycy IMGW przewidują burze i grad w centralnej i wschodniej części kraju - głównie na południowym wschodzie.

Pogoda w pierwszej części tygodnia była kształtowana przez wyż Wolf, który zapewnił słońce i wysoką temperaturą powietrza. Od czwartku czeka nas jednak zmiana - wzrost zachmurzenia i przelotne opady deszczu. "W czwartek w zachodniej połowie kraju więcej rozpogodzeń, a opady lokalnie na wschodzie i wówczas możliwe burze na Podkarpaciu i w Małopolsce" - podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w opublikowanym komunikacie.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Pogoda na czwartek - 12 maja. Najcieplej na zachodzie kraju

Według synoptyków najcieplej będzie w Krakowie - nawet 30 stopni Celsjusza. Niewiele mniej, bo 27 stopni termometry wskażą w Rzeszowie, Katowicach, natomiast w Kielcach i w Opolu 26 stopni Celsjusza. W centrum kraju - w Łodzi i Warszawie - oraz w Lublinie mieszkańcy odczują 25 stopni.

Na zachodzie kraju będzie najcieplej mimo niższych wartości niż na południu kraju. W Zielonej Górze i Poznaniu 21 stopni, a w Gorzowie Wielkopolskim 20. Najzimniej w Suwałkach, gdzie termometry pokażą zaledwie 12 stopni Celsjusza.

pogoda 12.05.2022pogoda 12.05.2022 Gazeta.pl

Lato (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda na wakacje - kiedy najlepiej zaplanować urlop? Prognozy na lato

Burze na wschodzie i południu kraju

Chłodny front atmosferyczny przyniesie nie tylko ochłodzenie, ale także opady deszczu, a nawet burze."Burze możliwe będą głównie na wschodzie i południu kraju. Głównym zagrożeniem w burzach będą silne porywy wiatru przeważnie do 75-80 km/h, jednak lokalnie na krańcach południowo-wschodnich do 95 km/h" - czytamy w komunikacie IMGW. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do około 20-25 mm, może też spaść grad. Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia mogą zostać wydane dla województw: 

  • śląskiego, 
  • małopolskiego, 
  • świętokrzyskiego, 
  • podkarpackiego. 

Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia mogą zostać wydane dla województw:

  • lubelskim;
  • podkarpackim;
  • małopolskim;
  • śląskim;
  • świętokrzyskim.

Burza z piorunami (zdjęcie ilustracyjne)Pogoda. W Polskę uderzą silne burze i nawałnice. Alerty IMGW

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: