Pogoda. W Polskę uderzą silne burze i nawałnice. Możliwe pomarańczowe alerty IMGW

Jeszcze w tym tygodniu pogoda w naszym kraju zrobi się groźna. Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnymi burzami, a nawet nawałnicami i gradem. Których regionów będą dotyczyć alerty? Odpowiadamy.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali prognozę zagrożeń pogodowych. Wynika z niej, że w czwartek 12 maja najgroźniej będzie w centralnej i wschodniej części kraju - głównie na południowym wschodzie.

Zobacz wideo Prof. Miętus: Prawdopodobnie uda nam się uniknąć suszy, ale to eksperymentalne prognozy

Załamanie pogody w czwartek. Będzie niebezpiecznie

Słoneczna i ciepła pierwsza połowa tygodnia szybko ustąpi miejsca niebezpieczniejszej aurze. W czwartek pogoda diametralnie się zmieni. Pojawią się silne burze, a nawet nawałnice i grad. "Nad kraj wkroczy system frontów atmosferycznych. Będzie on miał, zwłaszcza w czwartek tendencję do zafalowania" - wskazują fani pogody.pl

"W czwartek w obrębie frontu rozwinie się prawdopodobnie dynamiczna zatoka niżowa. I to ona powinna być przyczyną powstania dość silnych, dobrze zorganizowanych ośrodków konwekcyjnych" - wyjaśniają synoptycy portalu. Na pogodę wpływ będą mieć również ciepłe, wilgotne zwrotnikowe masy powietrza, które sprawią, że na termometrach zobaczymy nawet około 28 stopni ciepła. 

Nocna wichura Dudley uszkodziła ponad 50 dachów. 17.02.2022, Dobrzyca, WielkopolskaDobrzyca. Trąba powietrzna w 5 min. zniszczyła 50 domów i położyła las [ZDJĘCIA]

Zdaniem synoptyków w czwartek 12 maja pojawią się nie tylko silne wyładowania atmosferyczne, ale też dość spory grad. Najgroźniej ma być w północnej, północno-wschodniej i wschodniej Polsce. 

Prognoza zagrożeń IMGW. Możliwe pomarańczowe alerty 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na najbliższe dni. Wynika z niej, że w czwartek w wielu regionach zagrzmi. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem mogą zostać wydane w następujących województwach:

  • warmińsko-mazurskim;
  •  podlaskim;
  • mazowieckim;
  •  łódzkim;
  • we wschodnich powiatach woj. pomorskiego.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.  

Pogoda na dziś - środa 11 majaPogoda na dziś - środa 11 maja. Nawet 29 stopni na termometrach

Ostrzeżeń drugiego stopnia przed burzami z gradem wydanych przez IMGW można spodziewać się w województwach:

  • lubelskim;
  • podkarpackim;
  • małopolskim;
  • śląskim;
  • świętokrzyskim.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: