Olsztyn. Seminarium Hosianum w tym roku bez święceń kapłańskich. "Nie pozostał ani jeden kandydat"

W niedzielę w kościołach archidiecezji warmińskiej został odczytany list rektora olsztyńskiego seminarium Hosianum. "Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego seminarium, czyli święcenia kapłańskie" - przekazał duchowny. Jego zdaniem można mówić o "kryzysie powołanych".

Ks.Hubert Tryk, rektor seminarium duchownego Hosianum, wystosował list do wiernych, który został odczytany w niedzielę 8 maja w kościołach archidiecezji warmińskiej. Okazuje się, że w tym roku w Olsztynie nie odbędą się święcenia kapłańskie. Powód? Nie pozostał ani jeden kandydat. Podobna sytuacja zdarzyła się tylko w 1949 i 1950 roku.

Zobacz wideo Terlikowski: Moim zdaniem można niektóre z tych działań uznać za tortury

Olsztyn. Brak kandydatów do święceń kapłańskich. Rektor mówi o "kryzysie powołanych"

"Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego w ostatnią sobotę maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu. Z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu, nie pozostał ani jeden" - napisał rektor, jak cytuje portal stacja7.pl. Duchowny wypowiedział się także na temat powodów takiego stanu rzeczy. Jego zdaniem można mówić o "kryzysie".

"Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw Bożego skąpstwa, ale przejaw 'kryzysu powołanych', którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na Boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia poprzez, chociażby, rezygnację z rodziny" - tłumaczył ks. Tryk.

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Hosianum zachęca młodych mężczyzn, by zgłaszali się do seminarium

Duchowny zachęcał także młodych mężczyzn do zgłaszania się na rozmowę wstępną do seminarium. Jak podkreślił, jest ona prowadzona "w duchu życzliwości i poszanowania wolności zgłaszających się", a wychowawcy oferują swoją pomoc w "rozeznaniu powołania". Rekrutacja rozpoczęła się 8 maja. 

"Serdecznie zapraszamy kandydatów do seminarium na rozmowę z księdzem rektorem. W pierwszej kolejności prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy" - napisano w komunikacie na stronie Hosianum. Seminarium poprosiło także o modlitwę za wspólnotę seminaryjną.

Więcej o: