Pogoda. Gorące powietrze zbliża się do Europy. Czekają nas pierwsze upały w Polsce?

Pogoda w przyszłym tygodniu zapowiada się dynamicznie. Do Europy zbliżają się gorące masy zwrotnikowego powietrza i znaczne ocieplenie. Gorąco zrobi się też w Polsce. W drugiej połowie tygodnia możliwe silne burze.

W tym roku pogoda w kwietniu była wyjątkowo chłodna. Pod koniec miesiąca nastąpiło ocieplenie, a w ciągu ostatnich dni maksymalna temperatura powietrza dobija do nawet 23 stopni Celsjusza. Z prognoz synoptyków wynika, że w najbliższym czasie czeka nas napływ jeszcze cieplejszego powietrza. Do Europy nadchodzi fala upałów. W Polsce również zrobi się gorąco. 

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Pogoda. Nadchodzi silne ocieplenie. Czekają nas pierwsze upały? 

Silne upały obecnie regularnie występują w regionie Afryki Północnej i na południu Turcji. Zwrotnikowe masy ciepłego powietrza zbliżają się do Europy, w związku z czym bardzo ciepło jest też w Hiszpanii czy Portugalii. Jak piszą Fani Pogody, modele pogodowe potwierdzają, że w przyszłym tygodniu w Europie będzie naprawdę gorąco. 

Dużego ocieplenia możemy spodziewać się w Polsce od wtorku. Na zachodzie na termometrach zobaczymy 26-27 stopni Celsjusza, na wschodzie jeszcze jednak będzie chłodniej - do ok. 18 stopni. Zwrotnikowe powietrze w całej Polsce ma rozprzestrzenić się w środę. Wówczas słupki rtęci pokażą nawet 28-29 stopni Celsjusza. Nie jest jednak pewne, czy do naszego kraju przyjdzie prawdziwy upał (temperatura musiałaby przekroczyć 30 stopni Celsjusza). 

Wysoka temperatura utrzyma się też w czwartek, choć na północy będzie już nieco chłodniej - do kilkunastu stopni Celsjusza. 

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pogoda. Synoptycy zapowiadają burze w przyszłym tygodniu. Możliwe nawałnice 

Według synoptyków w przyszłym tygodniu w Polsce na pewno wystąpią burze. Zwracają oni uwagę, że w gorących masach powietrza lokalnie mogą one nabrać gwałtownego charakteru. Oznacza to, że możliwe są zjawiska przypominające letnie nawałnice. Na razie jednak jest zdecydowanie za wcześnie, by przewidzieć, w których regionach wystąpią. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: