Ambasada Rosji rezygnuje z uroczystości w stolicy. "Zagrożenie bezpieczeństwa i ryzyko prześladowań"

Rosyjska ambasada ogłosiła w sobotę, że rezygnuje z organizacji poniedziałkowych uroczystości związanych z Dniem Zwycięstwa. Ma to związek m.in. z wyraźnym sprzeciwem ze strony władz Warszawy i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rosjanie w związku z przypadającym na poniedziałek 9 maja Dniem Zwycięstwa planowali organizację ceremonii złożenia wieńców i kwiatów na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie oraz akcję pod hasłem "Nieśmiertelny Pułk".

O sprawie informował wcześniej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który zaznaczał m.in., że nie zgadza się na "uroczystości czczenia rosyjskiego żołnierza, kiedy w tym samym czasie rosyjski żołnierz morduje niewinnych ludzi".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z kolei polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonywało, że przekazało rosyjskiej ambasadzie swoje negatywne stanowisko dotyczące planowanych obchodów.

Zobacz wideo Czy Rosja ogłosi wielkie zwycięstwo podczas parady 9 maja w Moskwie?

Ambasada Rosji: Rezygnujemy z tradycyjnych obchodów

W sobotnim komunikacie rosyjska ambasada w Warszawie przekazała, że "w obecnej sytuacji nie może liczyć na to, że władze polskie zapewnią właściwy porządek publiczny w czasie przeprowadzenia uroczystości".

"W związku z tym, żeby nie narażać jej uczestników spośród obywateli polskich i rodaków rosyjskich na zagrożenie ich bezpieczeństwa i ryzyko prześladowań pod fałszywymi pretekstami, rosyjska placówka dyplomatyczna postanowiła tym razem zrezygnować z ceremonii składania wieńców i kwiatów oraz akcji "Nieśmiertelny Pułk" w trybie tradycyjnym" - napisano.

Jednocześnie placówka zapowiedziała, że ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew złoży w południe wieniec na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: