Weekend z dynamiczną pogodą. Burze w sobotę i w niedzielę, a od środy "żar z Afryki"

Pogoda w Polsce w weekend zapowiada się ciepło i słonecznie, choć z zachmurzeniami. W ciągu dnia warunki jednak się pogorszą - zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w niektórych regionach wystąpią burze. Natomiast w przyszłym tygodniu napłyną do nas gorące masy powietrza z Afryki. Słupki na termometrach podskoczą do niemal 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na weekend zapowiada się dynamicznie. W sobotę nad zachodnią częścią kraju rozbuduje się klin wyżowy znad Atlantyku, z kolei wschodnie krańce pozostaną pod wpływem zatoki niżowej, która przesuwa się w stronę Białorusi i Ukrainy - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Do Polski napływać będzie ciepłe powietrze. W niektórych regionach może zagrzmieć.

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Pogoda. W sobotę nawet 22 stopnie. Możliwe burze 

W niemal całej Polsce w ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Śląsku mniej chmur, choć po południu może wzrosnąć do dużego. Maksymalna temperatura powietrza będzie wahała się od 17 do nawet 22 stopni Celsjusza.

Gdzieniegdzie pogoda się jednak załamie. Słabe burze mogą wystąpić w północno-zachodniej części Polski, a także na krańcach południowych - wynika z zapowiedzi IMGW. Podczas burz opady deszczu do 10 mm, a w górach do 15 mm. Wiatr na ogół słaby, ale nad morzem umiarkowany i porywisty. 

Więcej informacji na temat pogody znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W centrum i na zachodzie Polski przeważać będą obojętne warunki biometeorologiczne, które przejściowo zmienią się w korzystne. W pozostałych regionach warunki niekorzystne zmieniające się w ciągu dnia i wieczorem do obojętnych.

Pogoda. W niedzielę burzowo na południu 

W niedzielę do Polski napływać będzie zimniejsza masa powietrza, w związku z czym maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 10 stopni Celsjusza nad morzem do 19 stopni w Katowicach. Zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego.

Po południu podobnie jak w sobotę czeka nas załamanie pogody. W południowej połowie kraju wystąpią burze z opadami deszczu do 10-15 mm i porywami wiatru do 60 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść drobny grad.

Pogoda. Do Polski napłynie "żar z Afryki". Temperatura do 30 stopni i silne burze

Już w przyszłym tygodniu czekają nas pierwsze majowe upały. Jak zapowiadali synoptycy na antenie TVN, w środę nadciągnie do nas "żar z Afryki". Temperatura powietrza podskoczy do około 30 stopni. Z kolei według Fanów Pogody zwrotnikowe ciepłe powietrze rozgości się w Polsce już we wtorek, przez co na termometrach zobaczymy tego dnia ok. 26-27 stopni Celsjusza. 

Razem z wysoką temperaturą przyjdą do nas też burze, które w gorących masach powietrza mogą mieć bardzo aktywny charakter - zapowiadają synoptycy portalu. Według nich zjawiska te mogą być dość gwałtowne i przypominać letnie nawałnice. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: