Burze w Tatrach. Na Siwej Polanie piorun zabił 11 owiec. "Przeszedł po metalowych linach"

Na Siwej Polanie u wylotu Doliny Chochołowskiej piorun uderzył w konstrukcję parku linowego. Po linie prąd przeszedł na drzewo, pod którym schowało się stado owiec. Zginęło 11 zwierząt.

Do zdarzenia doszło w piątek około godziny 16. Jak informuje "Tygodnik Podhalański", na Siwej Polanie u wylotu Doliny Chochołowskiej piorun uderzył w konstrukcję parku linowego - po linie ładunek elektryczny przeszedł na drzewo, pod którym schowało się stado owiec. Śmiertelnie porażonych zostało 11 zwierząt. "Zginęły również te, które były w pobliżu. Ma szczęście w momencie, gdy przechodziła gwałtowna burza, żaden z turystów nie szedł pobliskim szlakiem" - prezuje portal.

Informację o zdarzeniu potwierdził Roman Wieczorek, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji. - Piorun uderzył w słup i po metalowych linach przeszedł do miejsca, gdzie pasły się owce - powiedział portalowi.

Inne informacje z kraju i ze świata na głównej stronie Gazeta.pl

Na miejscu był fotograf Bartłomiej Jurecki, które umieścił w mediach społecznościowych zdjęcie zrobione na Siwej Polanie po zdarzeniu. "11 owieczek zginęło po uderzeniu pioruna na Siwej Polanie przed Doliną Chochołowską. Rozpoczyna się sezon burzowy w Tatrach - Bądźcie ostrożni!" - napisał.

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed burzami z gradem dla Polski południowej, południowo-zachodniej i centralnej.

- Burze wystąpią w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, częściowo w małopolskim, świętokrzyskim, łódzkim i częściowo w wielkopolskim. W czasie burzy może spaść do 25 litrów wody na metr kwadratowy, natomiast prędkość wiatru może zbliżać się do 75 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W związku z towarzyszącym burzom intensywnym opadom deszczu, wydane zostały także ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami poziomu wody w rzekach, które będą obserwowane na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku, Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej.

Więcej o: